Çok fonksiyonlu 4-oksotiyoazolidin sentezi ve kuantum hesaplamaları
Synthesis and quantum calculations of multifunctional 4-oxothiazolidine
- Tez No: 450504
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dimetilasetilendikarboksilat (DMAD), çok sayıda heterosiklik bileşiklerin hazırlanmasında kullanıldığı gibi, organik sentezlerde yeni halkaların oluşturulmasında önemli bir bileşik olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, 4-oxo-1,3-thiazolidin-5-ylidene acetate türevlerinin tek kademede kısa ve etkili sentezi anlatılmıştır. Yeni 4-oxo-1,3-thiazolidin-5-ylidene acetate (Nur0-15, verim %84-8) türevlerinin çevreci ve etkili sentezi N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine ile DMAD'nin geri soğutucu altında metanolde kaynatılması ile elde edilmiştir. Yeni bileşiklerin yapısı IR ve NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. (Z)-5-methyl-2-((E)-(9-methyl-2,3-dihydro-1H-carbazol-4(9H)-ylidene)hydrazono)thiazolidin-4-one'un X-Ray difraksiyon ve DFT (Yoğunluk Fonksiyon Teorisi) yapılmıştır. N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine ile DMAD' nin DFT sınır moleküler orbital teorileri burada verilmiştir. Reaktanların HOMO ve LUMO orbitalleri, DFT/ 3-21 G** hesapları yapılmıştır. DMAD'nin sp melezleşmesi yapmış C atomlarında boş bir orbitali bulunmaktadır. N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine bileşiğinde kükürt ve azot atomları üzerinde ortaklanmamış elektronlar bulunmaktadır. DMAD'nin LUMO'su ile N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine'nin HOMO'su arasında orbital etkileşimleri meydana gelerek yeni bir reaksiyon oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD)has been utilized in many heterocyclic preparations and considered as an important building block in organic synthesis. In this work, A short and efficient one-pot synthesis of 4-oxothiazolidin-5-ylidene acetate derivatives derivatives with a high structural variability is described.A green and efficient method for the synthesis of newer 4-oxothiazolidin-5-ylidene acetate derivatives (NUR0-15, yield 84–8 %) under catalyst-free conditions by simply stirring N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine (AA0T-15) with dimethylacetylenedicarboxylates in boiling methanol has been developed. The structure of the new compounds was established by infrared and NMR spectroscopy. X-ray diffraction and DFT studies of (Z)-5-methyl-2-((E)-(9-methyl-2,3-dihydro-1H-carbazol-4(9H)-ylidene)hydrazono)thiazolidin-4-one 5 have been reported.We report here DFT molecular orbital studies which show that the changes in frontier molecular orbital energies of DMAD and N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine.The HOMO and LUMO orbitals for the reactants N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine and DMAD were calculated by DFT/3-21G** calculations. Acetylenedicarboxylates has an empty valence orbital on SP hybridizedcarbons. N and S atoms have an unshared pair on nitrogens and sulfur of N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine, occupying the HOMO (it is generally true that unshared pairs occupy HOMOs). Anoverlap is possible between the LUMO of DMAD nd theHOMO of N-(arylideneamino)-N'-(arylthio carbamoyl) guanidine justifying the novel reaction.