Pirimidin türevi aminlerin karbondisülfür ve açil klorür bileşikleriyle katılma reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of addition reactions of pyrimidine derivatived amines withcarbondisulphide and acyl chloride compounds
  1. Tez No: 450505
  2. Yazar: ŞERİFE GELİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada başlangıç bileşiği olarak kullanılan beş adet aminopirimidin türevi bileşik literatüre göre sentez edildi. Bu çıkış bileşiklerinden, beş adet yeni pirazolo[1,5-c]pirimidin türevi bileşik (Ş-1/5) etil 2-kloroasetoasetat ile reaksiyonlarından sentezlendi. İlaveten; 1-amino-5-benzoil-4-fenil-1H-pirimidin-2-on, 1-amino-5-(4-metilbenzoil)-4-(4-metilfenil)-1H-pirimidin-2-on ve 1-amino-5-(4-metoksibenzoil)-4-(4-metoksifenil)-1H-pirimidin-2-on bileşikleri ile karbondisülfür ve benzoil klorür reaktifinin reaksiyonlarından, üç adet ditiyokarbamat türevi yeni pirimidin bileşikleri (Ş-6, Ş-7, Ş-8) sentezlendi. Ayrıca bu reaksiyonlarda elde edilen yeni bileşikler, genel olarak % 38-91 aralığında değişen iyi verimlerle ele geçirildi, saflaştırıldı, yapıları elementel analiz ve spektroskopik metotlarla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The five pyrimidine-1-amine derivatives which were used as starting material in this study were synthesized according to literature. Five new pyrazolo[1,5-c]pyrimidine derivative compounds (Ş-1/5) were synthesized by reactions of ethyl 2-chloroacetoacetate with these starting material. Additionally, three dithiocarbamate derivatives novel pyrimidine compounds (Ş-6, Ş-7, Ş-8) were synthesized by reactions of 1-amino-5-benzoyl-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-one, 1-amino-5-(4-methylbenzoyl)-4-(4-methylphenyl)-1H-pyrimidine-2-one and 1-amino-5-(4-methoxybenzoyl)-4-(4-methoxyphenyl)-1H-pyrimidine-2-one with carbondisulphide and benzoyl chloride reagents. In general, new products were purificated and obtained in a good yields (38-91%) from these reactions. The structures confirmed by spectroscopic methods and elemental analyses.