Proje meslek yükseksekokullarının iklimlendirme ve soğutma programlarındaki deneylerin ve uygulamaların analizi
Analysis of experimental and workshop studies in refrigeration & air conditioning programs of project's two year colleges
- Tez No: 451233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BULGURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bilindiği gibi YÖK-D.B Endüstriyel Eğitim Projeleri kapsamında 20 Meslek Yüksekokulu'nda İklimlendirme ve Soğutma Programı açılmıştır. Açılan bu programlar oldukça iyi bir laboratuvar imkanlarına kavuşmuşlardır. Ancak bu labaratuvarların verimli kullanıldığı söylenemez. Bu durum bizi, Proje Meslek Yüksekokullarındaki & İklimlendirme ve Soğutma Programlarındaki Laboratuvar ve atölye imkânlarının daha etkin kullanılabilmesi için bir model oluşturmaya sevk etmiştir. Modelde bir teknikerin yetişmesi için en gerekli laboratuvar deneyleri ve atölye uygulamaları seçilerek derslere dağılımı yapılmıştır. Özellikle deneylerin derslerle dağılımında ders müfredatındaki teorik konularla deneylerin uyumu dikkate alınmıştır. Sonuç olarak oluşturulan bu model, Türkiye'de ki Meslek Yüksekokullarının İklimlendirme ve Soğutma Programlarındaki öğretim kalitesinin yükselmesinde katkı sağlayacaktır .
Özet (Çeviri)
As known twenty Air Conditioning and Refrigeration (AC&R) Programs were established within YOK World Bank Industrid Training Projects, which have very good laboratory facilities. However, it can't be said that laboratories and instruments have been used properly. Taking into account this fact we have studied a model with which ACXR laboratories can be used more &&ively and usefdly. In this model the experiments and other practical activities which are considered to be necessary for training a technician have been determined and divided into various courses. In doing this accordance between theoretical and &&ively and usefdly. In this model the experiments and other practical activities which are considered to be necessary for training a Technician have been determined and divided into various courses. In doing this accordance between theoretical and practical aspects of the curriculum has been considered. As a result, it is believed that the model developed will contribute to raising the quality standards of "AC&R Programs of Two-year Collegesyy in Turkey.