Bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölümünün yükseköğretim kurumlarındaki yapılanmasına yönelik alternatif modellerin ve gerekçelerinin ortaya çıkarılması
Exploration of alternative models and their justifications for the structure of computer education and instructional technology departments in higher education institutions
  1. Tez No: 451234
  2. Yazar: GÖKÇEN ÖZGÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde BÖTE Bölümü'nün yükseköğretim kurumlarındaki yapılanmasına yönelik alternatif modelleri, bu modellerin yapılanmaları ve yapılanma gerekçelerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu BÖTE alanında görev yapmakta olan lisansüstü eğitimini tamamlamış, alanda uzman ve ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen 32 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde alanyazın ve uzman görüşleri temel alınarak yarı yapılandırılmış bir görüşme formu geliştirilmiştir. Katılımcılarla bire bir yüz yüze görüşmeler yapılarak görüşme formu uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların önerileri doğrultusunda çeşitli dokümanlar belirlenmiştir. Alanda uzman iki kişi tarafından hazırlanmış olan doküman inceleme kriterlerine göre araştırmacı tarafından bu dokümanlar incelenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve doküman analizlerinden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre ülkemizde BÖTE Bölümü'nün yükseköğretim kurumlarındaki yapılanmasına yönelik olarak sekiz alternatif model ortaya çıkmıştır. Modellerin yapılanmaları lisans ve lisansüstü olmak üzere iki farklı seviyede ve Fakülte/Bölüm/Ana Bilim Dalı hiyerarşisine uygun olarak açıklanmıştır. Ortaya çıkan modeller yapıları bakımından incelendiğinde; yeniden yapılanma önerenler, yapılanmada ayrılma ile değişiklik önerenler ve var olan yapılanmada düzenleme önerenler olmak üzere üç başlıkta toplanabilir. BÖTE bölümünün yükseköğretim kurumlarında ki alternatif yapılanmalara ait gerekçeler incelendiğinde ise genellikle bölümün çok fazla alana hitap etmesi ile alanda uzmanlaşmanın sağlanamaması gibi gerekçeler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bölümün disiplinler arası bir çalışma alanı olması nedeniyle kendine özgü alan bilgisinin olmayışı ve alanda ki kimlik veya algılanma problemleri, yapılanmaların bir diğer gerekçesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal alternative models and their justifications for the structure of Computer Education and Instructional Technology Departments in Turkish higher education institutions. In this study, phenomenology study design, one of qualitative research methods, was used. The study group consists of 32 participants selected with the criterion sampling method from specialists who completed their postgraduate training in the field of CEIT. In the research process, a semi-structured interview schedule was developed based upon literature and expert views. Interview schedule was applied with face to face interview with participants. In addition, various documents have been identified in the direction of the participants' suggestions. These documents were examined by the researcher according to the document review criteria prepared by two field experts. The data obtained from semi-structured interviews and document analyzes were analyzed by the content analysis method. According to the findings obtained during the study, eight alternative models have emerged for the structuring of the CEIT department in Turkish higher education institutions. The structures of the models are explained in two different levels as undergraduate and graduate and according to the hierarchy of the Faculty / Department / Major Field of Study. When generated models are analyzed in terms of structure and reason, models according to their structures can be gathered under three titles: models which suggesting re-structuring, suggesting an alteration by separation in structuring and suggesting regulations in existing structure. When the reasons for the alternative structuring of CEIT department in higher education institutions are analyzed, reasons such as not being able to specialize and department addresses too many fields are in the forefront. In addition, since the department is an interdisciplinary field of study, the lack of specific field knowledge and the problems of identity or perception in the field are other reasons for structuring.