Hirsutizmli kadınlarda insülin rezistansı
Insulin resistance in women with hirsutism
  1. Tez No: 451235
  2. Yazar: FİLİZ CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ONSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmamızda Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne aşırı kıllanma yakınması ile başvuran ve hirsutizm tanısı alan hastalarda insülin rezistansı olup olmadığını araştırdık. Çalışma grubumuzu 28 polikistik over sendromlu, 12 idiyopatik hirsutizmli olmak üzere 40 kişilik hirsutizmli hasta ve 20 kişilik kontrol grubundan oluşturduk. İnsülin rezistansı tanısı için Glukoz(G)/İnsülin(İ) ve HOMA(homeostasis model assessment) olmak üzere 2 farklı metod kullandık. G/İ oranı kullandığımızda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmazken(p > 0.05), HOMA metodu ile polikistik over sendromlu grupta insülin rezistansı saptadık(p < 0.05). Polikistik over sendromlu grubun tek başına insülinemi değerleri bile idiyopatik hirsutizm ve kontrol grubundan yüksekti .İdiyopatik hirsutizmli grupta her iki yöntemle de insülin rezistansı tespit edilmedi. İnsülin rezistansının belirlendiği polikistik over sendromlu grup, yaş ve kilo ile eşleştirilmiş kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Hirsutizmli nonobez polikistik over sendromlu hastalarda insülin rezistansı saptandı. Böylelikle insülin rezistansının obeziteden bağımsız olduğu görüşüne de varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated whether there was insulin resistance in patients who were admitted with hirsutism, in the Dermatology Outpatient Clinic of Okmeydanı Education and Research Hospital. Twenty-eight women with PCOS (polycystic ovary syndrome), 12 with IH (idiopathic hirsutism), and 20 healthy women were included in the study. The presence of insulin resistance was investigated by using G(Glucose)/Insulin (I) ratio and the HOMA (homeostasis model assessment) score in the study group. G/I ratios were similar in all groups and there were no statistically significant differences. However, patients with PCOS had significantly higher basal insulin levels and HOMA scores than patients with IH and control subjects (p < 0.05). Insulin levels and HOMA scores in patients with IH did not show any differences from the control subjects (p > 0.05). In addition, Insulin resistance was detected in patients with nonobese policystic over syndrome. Our findings showed that insulin resistance develops independently from obesity in all hirsute women with PCOS.