Polikistik over sendromlu hastalarda serum retinol bağlayıcı protein 4 seviyeleri ile insülin rezistansı, lipid profili, homosistein ve CRP düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 965592
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: PKOS amenore ,anovulasyon, adet düzensizliği ve hirsutizm gibi klinik bulguları olan reproduktif kadınlarda en sık görülen endokrinopatidir.2005'de Yang ve ark. RBP4'ü insülin rezistans farelerde serum seviyeleri artan, yeni çıkmış,adipositlerden salgılanan hormon olarak yayınlamışlardır.Biz çalışmamızda RBP4'ün bir insülin rezistans durumu olan polikistik over sendromlu hastalarda glukoz metabolizmasında, insülin rezistansında ve yağ asit metabolizmasında kullanılabilir bir marker olup olmadığını göstermeyi amaçladık. MATERYAL-METOD: Çalışmamıza, Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Jinekoloji polikliniğine Ocak 2008 ile Haziran 2009 tarihleri arasında adet düzensizliği, adet görememe ve kıllanma şikayetleri ile başvuran klinik ve endokrinolojik özelliklerine dayanılarak PKOS tanısı konulan 45 hasta dahil edildi. Kontrol grubuna yaş ve VKİ'i PKOS'lu grup ile eşleşleştirilmiş 45 normoovulatuar sağlıklı kadın dahil edildi. Tüm hastalardan erken foliküler fazda 12 saatlik açlık sonrası kan alınarak LH, FSH, E2, prolaktin, androstenedion, total testosteron, serbest testosteron, 17 OHP, DHEAS, TSH, serbest T4, serbest T3 ve insülin ,AKŞ, HDL, LDL, VLDL, kolesterol ve trigliserid, RBP4 ölçümleri yapıldı. HOMA-IR değerleri hasta ve kontrol gruplarında hesaplandı. BULGULAR: PKOS'lu hasta grubu ile kontrol grubunun serum RBP4 seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Hem obez olan hem de obez olmayan PKOS grubunun kontrol grubuna insülin direnci daha yüksekti. RBP4 seviyeleri ile HOMA-IR, lipid profili, homosistein ve CRP seviyeleri arasında anlamlı korelasyon gözlenmedi. PKOS'lu hasta grubu ile kontrol grubunun serum homosistein ve CRP seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Tüm hasta ve kontrol grubu birlikte ele alındığında VKİ≥25 olanların VKİ
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrinopathy among reproductive-age women and is characterized by clinical findings such as amenorrhea, anovulation, menstrual irregularity, and hirsutism. In 2005, Yang et al. reported that Retinol Binding Protein 4 (RBP4) is a newly identified adipocyte-derived hormone whose serum levels are elevated in insulin-resistant mice. In this study, we aimed to determine whether RBP4 could serve as a potential marker for glucose metabolism, insulin resistance, and fatty acid metabolism in patients with PCOS, a condition associated with insulin resistance. MATERIALS AND METHODS: This study included 45 patients who were diagnosed with PCOS based on their clinical and endocrinological characteristics and who presented to the Gynecology Outpatient Clinic of Dr. Zekai Tahir Burak Training and Research Hospital between January 2008 and June 2009 with complaints of menstrual irregularity, amenorrhea, and hirsutism. The control group consisted of 45 age- and BMI-matched healthy normo-ovulatory women. Blood samples were collected from all participants during the early follicular phase after a 12-hour overnight fast to measure LH, FSH, E2, prolactin, androstenedione, total testosterone, free testosterone, 17-OHP, DHEAS, TSH, free T4, free T3, insulin, fasting glucose, HDL, LDL, VLDL, total cholesterol, triglycerides, and RBP4. HOMA-IR values were calculated for both groups. RESULTS: There was no statistically significant difference in serum RBP4 levels between the PCOS and control groups. Both obese and non-obese PCOS groups had higher insulin resistance compared with controls. No significant correlation was found between RBP4 levels and HOMA-IR, lipid profile, homocysteine, or CRP levels. Similarly, there was no significant difference in serum homocysteine and CRP levels between the PCOS and control groups. When all participants were evaluated together, individuals with BMI ≥25 had significantly higher CRP levels compared with those with BMI