Kamu yönetiminde siyasal liderlik ve bir siyasal liderlik örneği olarak Hz. Muhammed (SAV)
Political leadership in public administration and Muhammad (SAW) as a paradigm of political leadership
  1. Tez No: 451351
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ŞEYHANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Liderlik, sosyal bilimlerin önemli araştırma konularından biridir ve her geçen gün daha fazla ilgi çekmektedir. Siyasal liderlik ise, liderlik alanları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Siyasal liderler tarih boyunca insan topluluklarını arkalarından sürüklemiş, kimi zaman iyi kimi zaman kötü şöhretleriyle tarihe isimlerini yazdırmışlardır. Siyasal liderlik bu çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Hz. Muhammed (SAV) de siyasal liderlik çerçevesinde inceleyeceğimiz kişiliktir. Hz. Muhammed (SAV), 11 yıllık devlet başkanlığı süresince, üstün liderlik özellikleriyle örnek bir yaklaşım sergilemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, liderlik ve siyasal liderlik kavramları açıklanmış ve ilgili teorilerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, dünya tarihinde etkili olmuş siyasal liderlerden örnekler verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise Hz. Muhammed (SAV) ve yaşadığı ortam kısaca anlatılmış ve Hz. Muhammed'in (SAV) siyasal liderlik pratiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the major research topics of social sciences and has been arousing more interest by each passing day. The political leadership has an important place in the field of leadership. Political leaders, throughout history, has dragged the human community behind them, they printed their names in history sometimes with good and sometimes with bad reputation. Political leadership is main theme of this study. Muhammad (SAW) is the person we review in the framework of political leadership. Muhammad (SAW) showed exemplary political leadership approach with his outstanding leadership skills during 11 years of presidency. In the first chapter of the study, leadership and political leadership concepts were explained and related theories were mentioned. In the second chapter, examples of effective political leaders in world history were given. Finally, in the third chapter, Muhammad (SAW) and his environment in which he lived was described briefly and his political leadership practices were examined.