Traneksamik asit: Hangi form? hangi doz?
Tranexamic acid: Which form? which dose?
- Tez No: 652062
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İleri derece dejeneratif diz eklemi hastalığı nedeniyle primer total diz protezi (TDP) uygulanan hastalarda kan kaybı mıktarının ve kan transfüzyonunun azaltılması amacıyla Traneksamik Asit (TEA)'in farklı doz ve uygulama şekilleri karşılaştırılarak sonuçları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Kasım 2012 - Haziran 2016 tarihleri arasında diz osteoartriti nedeniyle TDP uygulanan hastalar kayıtlardan tarandı. Serebrovasküler olay, tromboemboli, myokard infarktüsü, romatoid artrit, TEA allerjisi olan, aynı seansta bilateral opere edilen veya revizyon diz protezi uygulanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmada 168 hasta, 5 grupta karşılaştırıldı. Hastalar; kontrol grubu ile 'lokal' (topikal - intraartiküler), 'sistemik + kısa infüzyon', 'sistemik + uzun infüzyon' ve 'sistemik + oral TEA' kullanılan çalışma grupları olarak toplam 5 gruba ayrıldı. Bulgular: Beş grupta da demografik veriler ve ameliyat öncesi kan parametreleri açısından fark yoktu (Tablo 1). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında sistemik + oral TEA grubu (p=0.012) dışındaki protokollerin kan kaybını anlamlı düzeyde azalttığı (p=0.001;0.001;0.003) fakat; TEA protokolleri arasında yapılan karşılaştırmalarda protokoller arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmadığı tespit edildi. Ayrıca tüm TEA protokollerinin kontrol grubuna (p=0.010) göre transfüzyon oranını azalttığı fakat kendi aralarında istatistiksel fark olmadığı saptandı. Sonuç: Tüm TEA protokollerinin, TDP ameliyatlarında kan transfüzyon oranları ve sistemik + oral grup dışında kan kaybı miktarını azalttığını tespit ettik. Lokal TEA uygulaması, sistemik kombine uygulamalar kadar etkindir. Sistemik kombine uygulamaların oral kombine uygulamaya üstünlüğü tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Summary: The result of tranexamic acid (TEA) usage with different protocols for reducing blood loss and transfusion ratio in patients treated with total knee arthroplasty (TKA) due to advanced degenerative knee disorder were compared and evaluated. Materials and Methods: Between November 2012 to June 2016, patients underwent TKA due to advanced degenerative knee disorder were searched from hospital database. Patients with cerebrovascular disease, thromboembolism, myocardial infarction, rheumatoid arthritis, allergy to TEA, revision TKA and bilateral TKA were excluded. In study, 168 patients in 5 groups were compared with each other. Patients were divided totally 5 groups as 'control' and 'local' (topical - intraarticular), 'systemic + short infusion', 'systemic + long infusion' and 'systemic + oral' TEA protocols. Results: Five groups were compared with each other and no statistically significant difference found at demographic datas and preoperative blood parametres. All TEA groups except systemic + oral group (p=0.012) reduced blood loss significantly (p=0.001;0.001;0.003) compared with the control group. No statistically significant difference were found between each other. Additionaly, compared with control group, all TEA protocols reduced transfusion ratio (p=0.010) also no statistically significant difference were found between each other. Conclusion: All TEA protocols except systemic + oral group reduced transfusion ratio and blood loss amount in TKA operations. Local TEA group was as effective as all systemic combined TEA groups. Systemic combined protocols didn't show any superiority to oral combined protocol.