Hafif temel eğitim uçağı yapımında konstrüksiyon tekniklerine uçuş performans özellikleri etkisinin etüdü
- Tez No: 45146
- Danışmanlar: PROF.DR. HİDAYET BUĞGAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
VII ÖZET Bu çalışmada değişik ülkelerde üretilen metal ve kompozit konstrüksiyona sahip hafif temel eğitim uçakları referans alınarak, bu uçakların yapımında konstrüksiyon tekniklerine uçuş performans özellikleri etkisinin etüdü yapılmıştır. Önce, hafif temel eğitim uçaklarının konstrüksiyonu uçak elemanları ve malzeme açısından ele alınmıştır. Daha sonra ise performans karakteristikleri ve konstrüksiyon teknikleri arasındaki ilişkiler bazı istatistiksel analiz yöntemleri ile (korelasyon, regresyon) belirlenmiş ve grafiksel olarak ifade edilmiştir. Elde edilen grafikler yardımı ile değişik yıllarda üretilen ve farklı konstrüksiyonlara sahip hafif temel eğitim uçakları, performans özellikleri açısından karşılaştırmıştır. Böylece, uçaktan istenen performans özelliklerine göre kanat yüklemesi, güç yüklemesi gibi bazı dizayn parametrelerinin önceden tahmin edilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
vıi SUMMARY In this study, by referencing the light basic training aircraft which have metal and composite constructions and are made in different countries; the effects of fligth performance aspects on construction techniques have been studied. First, the constructions of the basic training planes have been examined regarding to aircraft structural components and materials. After that the relationships between the performance characteristics and construction techniques have been defined by using some statistical analysis methods (e.g. correlation, regretion) and have been stated graphically. With the help of the graphs the planes with different constructions and built in different years have been compared regarding to performance specifications. Thus, estimating some design parameters like power and wing loading related to expected performance specifications of the plane will be possible.