Kuzeybatı Anadolu'da ı̇lk kalkolı̇tı̇k dönem sonunda yaşanan değı̇şı̇m: Aktopraklık yuvarlak planlı yapılar evresı̇ çanak çömleğı̇
The changing at the end of the early chalcolithic period in Northwestern Anatolia: The pottery of aktopraklik circular dwelling settlement phase
  1. Tez No: 451488
  2. Yazar: CANAY ALPAGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ KARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
“Kuzeybatı Anadolu'da İlk Kalkolitik Dönem Sonunda Yaşanan Değişim: Aktopraklık Y uvarlak Planlı Y apılar Evresi Çanak Çömleği”başlıklı tez çalışmasının amacı, MÖ 6. binyıl ortalarına tarihlenen İlk Kalkolitik Dönem sonunda yaşanan değişim sürecinin çanak çömlek verileri üzerinden değerlendirilerek yorumlanmasıdır. Tez çalışmamızın içeriğini oluşturan Aktopraklık Höyük çanak çömleği; hamur, katkı, yüzey işlemleri ve biçim özellikleri açısından detaylı olarak incelenmiş ve katalog çalışması ile her bir parçanın ayrıntılı tanımı yapılmıştır. Çalışılan malzemenin bölge ve zaman ölçeğinde değerlendirilebilmesi amacıyla Kuzeybatı Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve bu dönemin özelliklerini yansıtan diğer yerleşmeler incelenmiş ve genel özellikleriyle tanımlanmıştır. Yapılan tüm değerlendirmeler sonucunda; bölgede köklü bir değişimin yaşandığı MÖ 6. binyıl ortalarına tarihlenen bu dönemin nasıl başladığı, önceki dönem ile farklılıkların neler olduğu gibi sorulara cevap aranmaya çalışılarak; gerek çanak çömlek gerekse mimari ve diğer buluntu toplulukları açısından söz konusu değişimin takip edilebildiği Aktopraklık Höyük yerleşmesinin bu süreç içindeki yerini saptamaya yönelik sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main focus of the thesis titled“The Changing At The End Of The Early Chalcolithic Period In Northwestern Anatolia: The Pottery Of Aktopraklik Circular Dwelling Settlement Phase”is to examine and interpret the transformations at the end of the Early Chalcolithic Period in the middle of the 6th millennium BC through data study of pottery. The pottery of the Aktopraklik Mound, the primary topic of this thesis, has been studied thoroughly through paste, temper, surface treatments, form and presented in a detailed catalog describing each item individually. In order to compare the materials that were examined from a geographical and time perspective, other similar settlements in the Northwestern Turkey area are defined and studied also. As a result of all the evaluations following these studies, during a period that fundamental transformations can be determined by questioning the differences between the start of this era in the middle the 6th millennium BC and the previous periods, the thesis tries to conclude and establish the place of the Aktopraklik Mound in a wider context; where the transformations in both pottery and also architecture are highly evident.