Suda çözünür ve desteklere bağlanmış bazı mangan tetraarilporfirinlerinin hidrojen peroksitli ve sodyum hipokloritli ortamda yapı kararlılıklarına sübstitüentler ile desteklerin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 78507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 5,10,15,20-tetra(4-sülfonatofenil)porfinatomangan(III) klorür sodyum tuzu (MnTSPP), 5,10,15,20-tetrakis(2,6-dikloro-3-sülfonatofenil)porfinatoman- gan(III) klorür sodyum tuzu (MnTDCSPP), 2,3,7,8,12,13,17,18-oktabromo-5,10,15,20- tetra(4 sülfonatofenil)porfinatomangan(III) klorür sodyum tuzu (MnTSPPBr8) ve 2,3,7,8, 1 2, 1 3, 1 7, 1 8-oktabromo-5, 1 0, 1 5,20-tetrakis(2,6-dikloro-3-sülfonatofenil)porfina- tomangan(IIl) klorür sodyum tuzu (MnTDCSPPBr8) sentezlenmiş ve bu suda çözünür mangan tetraarilporfırinlerin hidrojen peroksit ve sodyum hipoklorit oksidantları içeren ortamda kararlılıkları incelenmiştir. Ayrıca bu mangan tetraarilporfirinlerin, 2,6-ionen, 2,10-ionen, hekzadesiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ve poli(vinilbenziltrimetil- amonyum klorür) lateks desteklerine bağlandıktan sonra da H2O2 ve NaOCİ oksidantlan içeren ortamda kararlılıkları belirlenmiştir. Çalışmalar 30 °C sıcaklığında, farklı pH larda UV-görünür bölge taramalı spektrofotometre kullanılarak yürütülmüş ve mangan tetraarilporfirilerin kararlılıklarının birinci dereceden hız denklemine uyduğu görülmüştür. Bu mangan tetraarilporfirinlerin kararlılıklarını belirlemek için belli sürelerde alınan spektrumlarının Soret bantlarının absorbansla rı okunduktan sonra, zamana karşı birinci mertebeden reaksiyon hız denklemine göre en küçük kareler yöntemi kullanılarak veriye uyan doğruların denklemleri bulunmuş ve elde edilen doğru denklemlerinin eğiminden parçalanma hız sabitleri belirlenmiştir. MnTDCSPP ve MnTSPP'in H202 ve NaOCİ oksidantlarının varlığında pH > 12 de daha kararlı olduğu düşük pH'larda kararlılığının azaldığı ve aynı ortamda MnTSPP'in MnTDCSPP'e göre daha hızlı parçalandığı bulunmuştur. MnTSPPBr8 ve MnTDCSPPBr8'in pH < 7 de H202'li ortamda kararlı olmalarına karşın bu mangan tetraarilporfirinlerin oksitlenmediği yapılan deneylerden anlaşılmıştır. Bu iki mangan tetraarilporfirinden MnTDCSPPBr8'in diğerine göre daha kararlı olduğu bulunmuştur. MnTSPPBr8 ve MnTDCSPPBr8'in NaOCl'li ortamda ise pH 1-14,1 aralığında tümüyle kararsız olduğu görülmüştür. Yapı kararlılıkları araştırılan bu suda çözünür mangan tetraarilporfirinler homojen olarak H202'e veya NaOCl'e karşı belli pH aralığında gösterdikleri kararlılıkları aynı şekilde bazen bir miktar azalarak bazen de bir miktar artarak ionenlere, CTAB'e ve latekse bağlandıkları zaman da göstermişlerdir. Genel olarak MnTSPP, MnTDCSPP, MnTSPPBr 8 ve MnTDCSPPBr8'in yapı kararlılığına etki eden birinci faktörün yapılarında bulunan sübstitüentler olduğu ve bir desteğe bağlanmış olmalarının ise yapı kararlılığına ikinci derecede etki eden bir faktör olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the sodium salt of 5,10,15,20-tetra(4-sulfonatophenyl)porphinato- manganese(III) chloride (MnTSPP), the sodium salt of 5,10,15,20-tetrakis(2,6-dichloro- 3-sulfonatophenyl)porphinatomanganese(III) chloride (MnTDCSPP), the sodium salt of 2,3,7,8, 1 2, 1 3, 1 7, 1 8-octabromo-5, 1 0, 1 5,20-tetra(4-sulfonatophenyl)porphinatomangane se(III) chloride (MnTSPPBr8) and the sodium salt of 2,3,7,8,12,13,17,18-octabromo- 5, 1 0, 1 5,20-tetrakis(2,6-dichloro-3-sulfonatophenyl)porphinatomanganese(III) chloride (MnTDCSPPBrg) have been synthesized and the structural stabilities of these water soluble manganese tetraarylporphyrins in hydrogen peroxide or sodium hypochlorite containing medium have been investigated. Also, after these manganese tetraarylporphyrins have been bound to 2,6-ionene, 2,10-ionene, hexadecyltrimethylam- monium bromide (CTAB) and poly(vinylbenzyltrimethylammonium chloride) latex supports, the structural stabilities of these bound manganese tetraarylporphyrins in hydrogen peroxide or sodium hypochlorite containing medium were determined. These studies have been carried out at various pH's at 30 °C using a UV-Vis. scaning spectrophotometer and it has been observed that degradations of these manganase tetraarylporphyrins have followed the first order kinetics. In order to determine the structural stabilities of these manganese tetraarilporphyrins, the least square analyses of the absorbance data according to the first order rate equation have been performed and the rate constants for degradation of these manganese tetraarylporphyrins have been obtained from the rate equations. It has been found that at pH > 12 in H2O2 or NaOCl containing medium MnTDCSPP and MnTSPP have shown acceptable stabilities, whereas the stabilities of these manganese tetraarylporphyrins have decreased as pH was lowered. Under the same conditions, MnTSPP has been degraded faster than MnTDCSPP. On the other hand, MnTSPPBrg and MnTDCSPPBrg have shown acceptable stabilities only at pH < 7 in H202 containig medium and under these conditions, these manganese tetraarylporphyrins have not been oxidized by hydrogen peroxide. Of these two manganese tetraarylporphyrins, MnTDCSPPBrg has been found more stable. Both MnTDCSPPBrg and MnTSPPBrg have not shown any stabilities against NaOCl between pH 1 and 14,1. The supports have not altered the stabilities of the pophyrins dramatically, but in some cases they have had the stabilities increased or vice versa. In general, the major factor affecting the stabilities of MnTSPP, MnTDCSPP, MnTSPPBrg and MnTDCSPPBrg are the substituents, the supports show minor effect on the stabilities of these manganese tetraarylporphyrins.