Şirket satınalmalarında insan sermayesinin şirkette tutulmasının işletme performansı üzerine etkisi
The effects of retaining the human capital in acquisitions on the performance of organization
- Tez No: 451611
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Küreselleşmenin sonucunda artan rekabetle; işletmeler için rekabet üstünlüğü elde edebilmek için daha hızlı olmaları gerektiğinden, işletmeler çeşitli ortaklıklar kurmaya ve stratejik işbirlikleri yapmaya başlamışlardır. Satınalmalar da, uzun yıllardır büyümenin en etkili yolu olarak kabul edilmekte, her yıl binlerce satınalma gerçekleşmektedir. Diğer taraftan; rekabet avantajı sağlamak için gerekli olan teknolojik ve fiziksel kaynakların elde edilmesi ya da taklit edilmesi günümüzde kolaylaştığından, işletmeler arası farkı yaratan faktör de artık o işletmenin insan kaynağı olarak görülmektedir. İşletme performansı ile ilgili yapılan çalışmalarda da, insan sermayesinin bu konuda önemli bir rol üstlendiği görülmektedir. Araştırmacılar, işletme performansının fiziksel ve finansal kaynaklardan çok, insan sermayesine bağlı olduğu konusunda hemfikirdirler. Fakat; yine yapılan çalışmalarda, şirketleri satınalınan yöneticilerin, satınalma gerçekleştiğinde normalden çok daha yüksek oranda işten ayrılmaya başladıklarını göstermektedir ve yöneticilerin satınalma sonrası işten ayrılmaları ile şirketin satınalma sonrası performansının düşüşü ilişkilendirilmektedir. Bu tezde kaynak temelli bakış açısıyla; hedef şirket yöneticilerinin satınalma sonrası elde tutulup tutulmadığı ve elde tutulan yöneticilerin satınalma sonrası şirket performansına etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de 2010-2012 yılları arasında %50'nin üzeri oranda satınalınmış şirketlerde elde tutulmuş olan yöneticilerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Bu doğrultuda, satınalma sonrası bağımsız olarak faaliyetlerine devam eden şirketlerde; satınalanın tanıdığı özerklik, satınalanın adanmışlığı ve finansal teşviklerin yöneticilerin elde tutulmasına ve bu şirketlerde yöneticilerin elde tutulmasının satınalma sonrası performansa pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, competition has increased and to obtain a competitive advantage, organizations have to be faster than before. In this concern they started to establish partnerships and strategic alliances. Acquisitions are accepted as the most effective way to grow since years and every year, thousands of acquisitions are made. On the other hand; it is easier today to imitate or obtain the technological and physical resources required to ensure competitive advantage and that's why human resources of an organization are seen as the only factor that create differences between the companies'. In addition, in the studies conducted on performance of the companies, human capital is seen as playing an important role in this regard. Researchers agree that, business performance is due to human capital other than the physical and the financial resources. But; studies also reveal that, managers start to leave at much higher rates when their company's are sold and their turnover is associated with the decline of the performance after the acquisition. In this thesis, according to resource-based view; retention of target company managers after the acquisition and their retention's effects to acquisition performance is examined. The research is carried out in the companies that have been acquired above 50% between 2010-2012 in Turkey. The research is made with the managers that have been retained after the acquisition. It is found that; in the companies that are operating independently after the acquisition, autonomy, commitment to the acquisition and the financial incentives given to the managers, effect the retention of the managers and in addition retention of the managers effect the performance of the company after the acquisition in a positive way.