Teknopark işletmelerinde liderlik stilleri üzerine bir araştırma
A research on leadership styles of technopark companies
- Tez No: 451673
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP DÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yönetim alanında yaşanan güncel gelişmelerin, yine yönetim olgusunun bir yönünü teşkil eden ve sosyal etkileşimlerden beslenen liderlik kavramına yansıması sonucu; bireyler için değişen motivasyon unsurlarının ne olacağı, liderin otorite kullanıp kullanmama tercihinin ne gibi sonuçlar doğurabileceği, ödüllendirme veya cezaların değişen günümüz koşullarında birey yönlendirmesinde yeterli olup olmayacağı gibi konular gündeme gelmiştir. Liderlerin grup içi aidiyet duygusuna gereken önemi vermeden ve birey bağlılıklarını güçlendirmeye yönelik bir temelden yoksun olarak; salt otorite ve sıkı denetim araçlarını kullanmakla izleyicilerdeki potansiyeli uyandırmanın mümkün olamayacağı ve grup içi sinerjinin yaratılamayacağı gerçeğini fark etmeye başladıkları görülmüştür. Liderlerin artık kişisel istek ve ihtiyaçların önemsenmesi ilkesine dayanan, bireyleri motive eden, öznel anlamda geliştirici, bireysel yetkinlikleri gözeten ve uzun dönemli bir vizyonu benimsetmeye yönelik olan liderlik yöntemlerini tercih etmeleri ile çağdaş liderlik yaklaşımları olarak adlandırılan etkileşimci liderlik ve dönüşümcü liderlik kavramları ortaya çıkmıştır. Özellikle yaratıcılığın ve dinamik girişimciliğin ön planda olduğu teknokent işletmelerindeki lider konumunda bulunan veya yakın gelecekte lider sıfatına sahip olabilecek yönetici ya da potansiyel yönetici adayı kişilerin, yönetsel becerileri ile ilgili çağdaş liderlik yaklaşımları arasından hangi seçeneğe daha yatkın olduklarını tespit etmek araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of current managerial developments' effects on leadership approaches that are making part of related studies and also enhanced by social interactions; important topics become current issues in managerial philosophy. These are; what can be the changing motivators or possible consequences of leaders' choice on using absolute authority and reward/ punishment systems' role on directing a group. Therefore; leaders are becoming aware of the fact that it would be impossible to create the desired synergy and to raise individual potentials without empowering feelings of loyalty and without giving enough attention to the sense of both belonging and interdependence. Teamwork and harmony are going to be unobtainable in case of using absolute authority and strict control mechanisms. As a result of that, leaders are more likely to put into practice some leadership approaches based on careful consideration of personal demands. In conjunction with the fact that leaders recognize individual's unique capabilities,“modern leadership approaches”arise. These are transactional and transformational leadership. Technopark companies are units where especially active productivity and creativity takes place, where enthusiastic individuals can develop their potentials. Corresponding to these facts, this academic research was conducting in order to understand the modern leadership choices of technopark company leaders.