Çalışan memnuniyetinin iş gücü devir oranına etkisi: Bir şirket örneği
The effect of employee satisfaction on the workforce turnover: An application on a company
  1. Tez No: 451968
  2. Yazar: HABİBE TUĞBA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında çalışan memnuniyeti ve iş gücü devir hızı konusu ele alınarak bu kavramlara etki eden faktörler ve sonuçlarının üzerinde durulmuştur. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmek için ihtiyaç duydukları en önemli kaynak, insan kaynağıdır. Dolayısıyla işletmelerin işgücü devir oranını olması gereken seviyede tutabilmeleri için çalışan memnuniyetini sağlamaları önemli bir etkendir. Bu sebeple bir işletme örnek seçilerek, o işletmenin çalışanlarına yönelik, çalışan memnuniyeti ve işten ayrılma niyetine ilişkin anket çalışması yapılıp ilişki ölçümlenmiştir. Aynı işletmenin iş gücü devir oranı ile araştırma sonuçları karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışanı elde tutabilmek ve yüksek devir hızının şirkete olan zararını engelleyebilmek için alınması öncelikli aksiyonlar belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : İşgücü devir oranı, Personel devir hızı, Çalışan bağlılığı, Çalışan memnuniyeti
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors and results of the satisfaction of employee and the rate of turnover of workforce. The most important source for most of the companies to reach its goals is the human resource. So, improving the satisfaction of the employees is an important factor in order to keep the rate of turnover at the acceptable level. As an application, a sample company is chosen, a survey is hold about the satisfaction of the employees and their intents about leaving the job and the relation is gauged. The turnover rate of the same company and the results of the survey is interpreted. It is also examined which precautions should be taken in order to prevent the damage of high rate of turnover on the company and reduce such turnover to an acceptable degree. Key Words : Labor turnover rate, Staff turnover rate, Employee engagement, Employee satisfaction