The role of company culture in migrant employee retention: The case of Turkish service sector
Göçmen çalışanların elde tutulmasında şirket kültürünün rolü: Türk hizmet sektörü örneği
- Tez No: 998296
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DİLEK AYDIN KÖRPEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, şirket kültürünün göçmen çalışanların elde tutulması (retention) üzerindeki fiili katkısını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, şirket kültürü bağımsız değişken, göçmen çalışanların elde tutulması ise bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Ayrıca, çalışan memnuniyeti (employee satisfaction) ve çalışan bağlılığının (employee engagement) bu ilişkideki aracı rolleri incelenmiştir. Araştırmanın odak noktası olarak Türkiye'deki özel hizmet sektörü şirketleri seçilmiş ve temel veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Göçmen çalışanlardan toplam 400 anket formu toplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek ve aracılık analizlerini gerçekleştirmek amacıyla SPSS 31 yazılımı ve PROCESS makrosu (Model 4) kullanılmıştır. Analiz sonuçları, şirket kültürünün göçmen çalışanları elde tutma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve doğrudan bir etkisinin olduğunu göstermiştir (β = 0.620, p < 0.001). Aracılık analizi, çalışan bağlılığı üzerinden güçlü bir dolaylı etki olduğunu ortaya koyarken; bu çok değişkenli modelde çalışan memnuniyetinin anlamlı bir aracılık rolü oynamadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, bir şirketin organizasyonel kültürü göçmen çalışanların entegrasyonunu, duygusal ve zihinsel bağlılığını ne kadar güçlü teşvik ederse, çalışanların elde tutulmasına ve sürdürülebilirliğine o kadar fazla katkı sağladığı tespit edilmiştir. Kurulan model, çalışanların şirkette kalma niyetindeki varyansın %64,2'sini açıklamaktadır. Bu nedenle araştırmacı, Türkiye'deki şirketlerin, elde tutmanın temel itici gücü olan çalışan bağlılığını teşvik eden stratejiler benimsemelerini ve aynı zamanda göçmenlerin kültürel özelliklerine saygı duyan kapsamlı bir kapsayıcılık kültürü geliştirmelerini önermektedir. Sadece genel bir çalışan memnuniyeti sağlamak yeterli değildir; göçmen çalışanların şirketin temel değerlerine entegre edilmesi ve sürdürülebilir bir rekabet avantajına dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, personel devir maliyetlerini azaltırken istikrarlı bir çalışma ortamında verimliliği artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the actual contribution of company culture to migrant employee retention. To this end, company culture was used as the independent variable, and migrant employee retention dimensions as the dependent variable. The mediating roles of both employee satisfaction and engagement were also examined. Private service-sector companies in Türkiye were selected as the research focus, and a questionnaire was used as the primary data-collection instrument. Four hundred questionnaires were collected from migrant employees. To test the research hypotheses, SPSS V31 and the PROCESS macro (Model 4) were used to analyse mediation. The results showed a statistically significant direct effect of company culture on migrant employee retention (β = 0.620, p < 0.001). The mediation analysis also revealed a substantial indirect impact through employee engagement, whereas employee satisfaction did not mediate the relationship in this multivariate model. The research concluded that the more a company's organisational culture fosters the integration and emotional and mental connection of its migrant employees, the more it contributes to improved employee retention and sustainability. The model explained 64.2% of the variance in employee retention. Therefore, the researcher suggests that Turkish companies adopt strategies that promote employee engagement as the primary driver of retention, while simultaneously developing a comprehensive inclusion culture that respects the cultural specificities of migrants. It is not enough to achieve general employee satisfaction; migrant employees must be integrated into the company's core values and transformed into a sustainable competitive advantage. This reduces employee turnover costs and enhances productivity within a stable work environment.