Lisansüstü öğrencilerinin kişilik yapılarıyla bireysel sosyal sorumluluk bilinçleri arasındaki ilişkiler
The relationships between personality types and indivudual social responsibility of postgraduate students
- Tez No: 452144
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı; Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde öğrenim gören lisansüstü öğrencilerin kişilik yapıları ile bireysel sosyal sorumluluk bilinçleri arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Kişilik yapısını belirlemek amacıyla dünyada yaygın olarak kullanılan iki ölçek olan ''Big Five'' ve ''A-B Tipi Davranış Biçimi''ölçeklerinden yararlanılmıştır. Bireysel sosyal sorumluluk bilincini ölçmek amacıyla ''Bireysel Sosyal Sorumluluk Ölçeği'' geliştirilmiştir. Ölçeğin bireysel sosyal sorumluluk bilincini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda,A tipi davranış biçimi gösterenlerin bireysel sosyal sorumluluk puanları B tipi davranış biçimi gösterenlerin bireysel sosyal sorumluluk puanlarından yüksek bulunmuştur. Bireysel sosyal sorumluluk genel düzeyinin belirleyicisi olarak dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengesizlik, deneyime açıklık değişkenleri ile ilişkisinin(açıklayıcılık gücünün) güçlü olduğu görülmüştür. Dışadönüklük,uyumluluk, sorumluluk ve deneyime açıklık düzeyininbireysel sosyal sorumluluk genel düzeyini artırdığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Big Five, A-B Tipi Davranış Biçimi, Bireysel Sosyal Sorumluluk
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining whether the relationship between personality types and individual social responsibility. For determining the personality types two scales have been used. They are Big Five Personality Scale and Type A and Type B Behaviour Pattern Scale (Bortner Rating Scale). For determening individual social responsibility, ''Individual Social Responsibility Scale'' have been developed. Scale has adequate validity and reliability for determining individual social responsibility. Results has shown that people who have A type behavior pattern have much more individual social responsibility than B type. Another result is that individual social responsibility and extraversion, agreableness, conscientiousness, neuroticism and opennes levels has a close relationship. Results has shown that extraversion, agreableness, conscientiousness and opennes levels are increasing individual social responsibility. Key Words : Big Five, Type A and Type B Behaviour Pattern, Individual Social Responsibility.