Bilateral sakroileitli hastalarda sakroiliak ekleme uygulanan steroid enjeksiyonlarının tedavideki rolü
The role of sacroiliac joint steroid injections in the treatment of patients with bilateral sacroiliitis
  1. Tez No: 452228
  2. Yazar: SERDAR KOKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYHAN, PROF. DR. HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Aksiyel SpA tanılı bilateral akut sakroileiti olan hastalarda, floroskopi eşliğinde uygulanan sakroiliak eklem enjeksiyonlarının, klinik ve fonksiyonel parametreler üzerindeki etkisi ile mevcut NSAİİ kullanım ihtiyacını nasıl etkilediğini araştırmak ve tedavideki rolünü saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sakroiliak MRG ile akut bilateral sakroileit saptanan, aksiyel SpA için ASAS 2009 kriterlerini karşılayan hastalar dahil edildi. Dahil edilme ve dışlanma kriterleri göz önünde bulundurulduktan sonra, floroskopi rehberliğinde sakroiliak ekleme steroid (triamsinolon asetonid) enjeksiyonu uygulanan 22 hasta ile enjeksiyon yapılmadan takip edilen 21 hasta olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Her iki grupta yer alan toplamda 43 hastanın tamamı ağrıları ölçüsünde indometazin po. kullanmakta ve öğretilen egzersizleri değişen oranlarda yapmaktaydı. Hastaların tedavi öncesi ile 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay takiplerindeki muayeneleri ve bilgileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: NRS değerinde tedavi öncesine göre ≥%50 azalma iyileşme, ≥%80 azalma ise belirgin iyileşme olarak kabul edildi. Enjeksiyon uygulanan hastalarda ortalama iyileşme oranları tüm takiplerde daha yüksekti. Saptadığımız bu fark, ≥%50 kestirim değeri esas alındığında 1.hafta ile 1. ayda, ≥%80 azalma temel alındığında ise 6.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of fluoroscopy-guided sacroiliac joint (SIJ) steroid injection on clinical parameters and non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) requirement of patients with axial spondyloarthritis (AxSpa) who have bilateral acute sacroiliitis. Material and methods: Forty-three patients who were diagnosed AxSpa by using ASAS 2009 criteria and had bilateral sacroiliitis were enrolled into study. Patients were divided into two groups, both groups received indomethacin treatment and therapeutic exercises. First group included those who underwent fluoroscopy-guided SIJ injection and second group continued medical treatment without injection. Patients physical examination findings, NSAID usage and numeric rating scale (NRS) scores at baseline, post-injection 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month were retrospectively evaluated. Results: Improvement measured by NRS, >50% decrease and >80% decrease accepted as recovery and very good recovery, respectively. In all seasons recovery rates were higher in the injection group.