Karaciğere yönelik lokal tedavi yapılan (metastazektomi, radyofrekans ablasyon(RFA), kemo/radyo embolizasyon) metastatik kolorektal kanser tanılı olguların klinik ve sağ kalım özellikleri
Clinical and survival characteristics of liver oriented local treatment (metastasectomy, radiofrequency ablation(RFA), chemo/radioembolization) administered metastatic colorectal cancer cases
- Tez No: 452229
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN FULDEN YUMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kolorektal kanserler en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Vakaların yaklaşık dörtte birinde başvuru sırasında karaciğer metastazı izlenirken, diğer grubun da yaklaşık dörtte birinde hastalık seyri sırasında karaciğer metastazı görülebilmektedir. Karaciğere yönelik lokal tedavi yapılmayan grupta beş yıllık sağ kalım %0-5 arasında iken lokal tedavi yapılan grupta %25-40 arasında değişmektedir.Bu araştırmada tedavi gören ve karaciğer metastazları nedeni ile karaciğere yönelik cerrahi ve cerrahi dışı lokal tedavilerin uygulandığı 86 hasta seçildi.Hastalara ait bilgiler retrospektif olarak elde edildi.GS üzerine etkisi olan veya etkisi olduğu düşünülen faktörler Log-rank tek değişken analizi ile değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı parametreler ve p değerleri; yaş ≤58 (p=0,04), karaciğere yönelik erken dönemde yapılan lokal tedaviler (metastatik 1. ve 2. seride yapılan) (p=0,53) ve karaciğer metastazektomisi yapılmış olması (p=0,18) şeklinde tespit edildi. Cox regresyon analizi modeline yerleştirildiğinde; yaş (RR 2,78; %95 GA 1,3-5,97; p=0,009) ve karaciğere yönelik lokal tedavinin zamanlaması (RR 3,01; %95 GA 1,28-7,06; p=0,011) parametrelerinin post-metastaz sağkalımı belirleyen bağımsız faktörler oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most common cancer type among all cancer cases. In about a quarter of cases, hepatic metastases are observed during initial presentation, while the remaining quarter of cases of liver metastases are observed during the course of the disease. Five years survival rate is about 0-5% in the group which local treatments are not applied to liver and about 25-40% in the group that had local treatments for liver metastases. In this research, 86 patients having surgical and non-surgical local treatments for hepatic metastases had. The information of patients obtained retrospectively.The factors which have effected or believed to have effect on survival were assessed with Log-rank test, and statistically significant parameters and corresponding p values are; age ≤58 (p=0.04), early hepatic local treatment (in 1st or 2nd line of treatment) (p=0.53) and having hepatic surgery (p=0.18).The factors showed significant difference in univariate analysis were put into Cox regression analysis model; age (RR 2.78; 95% CI 1.3-5.97; p=0.009) and timing of local hepatic treatments (RR 3.01; 95% CI 1.28-7.06; p=0.011) were observed as independent factors determining the post-metastases OS.