İmmün sağlam yoğun bakım hastalarında cytomegalovırus (CVM) ve epsteın-barr virüs (EVB) reaktivasyonunun incelenmesi
Assessment of cytomegalovirus (CMV) and epstein-barr (EVB) virus reactivations in immunocompetent patients in intensive care unit
- Tez No: 452252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma ile yoğun bakımlarda takip edilen immün sağlam hastalarda Cytomegalovirus (CMV) ve Epstein-Barr virüs (EBV) reaktivasyonu ile buna neden olabilecek risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma, GATA Eğitim Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım BD ve Anestezi ve Reanimasyon AD'da yatarak tedavi gören immün sağlam, 18 yaş ve üzeri 60 yoğun bakım hastasında yapıldı. Hastalar yatışlarından bir hafta sonra değerlendirmeye alındı. Yatışları boyunca haftada bir olmak üzere en fazla 4 hafta izlendi. Alınan örnekler Mikrobiyoloji laboratuvarında Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile çalışıldı. Cytomegalovirus reaktivasyonu %8,3, Epstein-Barr virüs reaktivasyonu ise %23,3 olarak bulundu. Viral reaktivasyon olan hastalar ile olmayanlar arasında sağ kalım açısından anlamlı fark saptanamadı. CMV reaktivasyonu olan hastalarda yüksek duyarlılıklı C reaktif protein (hsCRP) median değerleri reaktivasyon olmayanlara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.037). EBV reaktivasyonu oranı, mekanik ventilasyon uygulaması olan hastalarda olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0.023). EBV reaktivasyonu oranı, yüksek ateşi olan hastalarda, olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.035). Benzer çalışmalar ülkemizde oldukça nadirdir. Reaktivasyon sıklığını daha iyi değerlendirebilmek ve risk faktörlerini belirleyebilmek için özel hasta gruplarında, daha çok sayıda hasta ile çalışmalar yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Sonuç olarak; ateşi olan, spesifik bir belirti göstermeyen ve tedaviye cevap vermeyen yoğun bakım hastalarında EBV ve CMV reaktivasyonu akılda bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the reactivation of Cytomegalovirus (CMV) and Epstein-barr (EBV) viruses in immunocompetent patients followed-up in intensive care units and the risk factors that may cause to reactivation. The study has been carried out including 60 immunocompetent patients aged 18 years and older in GATA Hospital Internal Diseases Intensive Care Unit and Anesthesia Intensive Care Unit. Patients have been included in the study one week after their admission. During hospitalization, they have been monitored weekly thereafter until 4 weeks. Received samples have been analyzed with a Polymerize Chain Reaction method in Microbiological Laboratory. CMV and EBV reactivation rates was found as 8.3 % and 23.3 %, respectively. No significant difference was determined between patients with and without viral reactivation with respect to mortality. High sensitivity C-reactive protein (hsCRP) median values of patients with CMV reactivation were significantly higher than the patients without CMV reactivation. EBV reactivation was statistically higher in patients with mechanical ventilation compared to patients without mechanical ventilation (p=0.023). EBV reactivation in patients with high-grade fever was found statistically quite higher than the patients without fever (p=0.035). Similar studies are very uncommon in our country. There is a need of extended studies over specific patient groups with more amounts of patients to better assess the reactivation frequency and identify the risk factors. As a conclusion; EBV and CMV reactivation should be taken into consideration for intensive care unit patients with fever, without specific symptoms and unresponsive to the treatment.