Paraoksonaz-1 ve interlökin 28B gen polimorfizminin hepatit C virüs enfeksiyonunun seyrine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of paraoxonase-1 and interleukin 28B gene polymorphism on hcv infection progress.
- Tez No: 452267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANEFİ CEM GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada IL28B ile PON1 enzimine ait gen polimorfizminin HCV enfeksiyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. IL28B gen bölgesinde lokalize rs12979860 ve rs8099917, PON1 enzimine ait gen bölgesinde ise rs854560 (55. bölge) ve rs662 (192. bölge) polimorfizmleri saptanmıştır. HCV'li hastalardaki değiştirilemez faktörlerden olan PON1 ve IL28B gen polimorfizmleri ile spontan iyileşen ve kronikleşen hastalar arasındaki ilişkiyi inceleyerek, bu polimorfizmlerin tedavi edilmeksizin iyileşme üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza spontan iyileşen 36 ve kronikleşen 48 hasta dâhil edilmiştir. Araştırma tutum belirleme çalışması olarak planlandı. Alınan kan örneklerinden“spin column”yöntemi ile deoksiribonükleik asit (DNA) izolasyonu yapıldı. IL28B ve PON1 gen polimorfizmleri ilgili 4 gen bölgesindeki polimorfizmler genotiplendirme kiti ile saptandı. PON1 polimorfizm analizleri sonucu; Spontan klirenslilerde 55. pozisyonda MM genotipi 12 (%33,33), LM genotipi 16 (%44,44), LL genotipi 8 (%22,22) (p0,05). IL28B gen bölgesinin rs12979860 polimorfizminde spontan klirenslilerin 19'u (%52,78) CC genotipi ile, rs8099917 polimorfizminde ise 23'ü (%63,89) TT genotipi ile daha fazla saptandı. M/L55 ve kombine polimorfizmlerde (LL/QR, MM/RR, MM/QR) kronik HCV ve spontan klirens arasındaki ilişki istatistiksel anlamlı saptandı (p0,05). Sonuç olarak PON1 için M/L55 polimorfizminin MM genotipi ya da MM/RR ve MM/QR kombine genotipleri olması ve İL28B rs12979860 polimorfizminde CC genotipi varlığının HCV enfeksiyonunda spontan klirens gelişme ihtimalini arttırdığını saptadık. Bu polimorfizmler HCV enfeksiyonlu hastalarda, tedavi başlama kararının alınmasını kolaylaştırarak gereksiz tedavi kullanımının önüne geçecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of IL28B and PON1 gene polymorphisms on HCV infection process were investigated. The polimorphisms rs12979860 and rs8099917 which are localized on IL28B gene region and also rs854560 (55th region) and rs662 (192nd region) on PON1 enzyme were detected. It is aimed to show the effect of those polimorphisms on improvement without treatment by testing the relation between PON1 and IL28B gene polimorphisms which are unchangeable factors, with the patients those are spontaneously meliorated or inveteracied. Thitysix spontaneously meliorated and 48 chronic patients were included to our study. The research was planned as a attitude determining study. Deoxyribonucleic acid (DNA) isolation was carried out by 'spin column' method. About 4 gene polymorphisms in IL28B gene and PON1 polymorphisms were determined by genotyping kit. PON1 polymorphism analysis results; spontaneous clearance, 55th position MM genotype 12 (33.33%), LM genotype 16 (44.44%), LL genotype 8 (22.22%) (p 0.05). rs12979860 polymorphism of IL28B gene region were determined in 19 spontaneous of clearance (52.78%) with the CC genotype at rs8099917 polymorphism in the 23 (63.89%) were higher with the TT genotype. M/L55 and combined polymorphism at (LL/QR, MM/RR, MM/QR) relationship between chronic HCV cases and spontaneously meloriated group were found statistically significant (p 0.05). As a result, M/L55 polymorphism of MM genotype or MM/RR and MM/QR are combined genotypes for PON1 and IL28B rs12979860 polymorphism in patients with HCV those have CC genotype; we found that spontaneous clearance developments increase the likelihood. These polimorphisms will prevent unnecessary treatments by facilitating the uptake of treatment initiation decision on the patients with HCV infection.