Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olanlarda endotel disfonksiyonunun değerlendirilmesi: selenoprotein-P düzeylerinin karotis intima media kalınlığı ve endotel bağımlı vazodilatasyon ile ilişkisi
Assessment of endotelial disfunction in patients with non-alcoholic fatty liver disease: association of selenoprotein p with carotid intima media thickness and flow mediated dilatation
  1. Tez No: 452281
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİNDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı Olanlarda Endotel Disfonksiyonunun Değerlendirilmesi: Selenoprotein-P Düzeylerinin Karotis İntima Media Kalınlığı ve Endotel Bağımlı Vazodilatasyon ile İlişkisi Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) kronik karaciğer hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. NAYKH olanlarda kardiyovasküler hastalık (KVH) riski artmaktadır. Yapılan çalışmalar bir hepatokin olan selenoprotein P (SelP)'nin insülin direnci (IR) ile ilişkili olduğunu ve NAYKH olanlarda serum düzeylerinin arttığını göstermiştir. Çalışmamızda NAYKH olanlarda KVH riski ve bu riskle serum SelP düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmaya USG ve/veya biyopsi ile NAYKH tanısı konan 93 olgu ve 37 sağlıklı kontrol dahil edildi. NAYKH olanlarda akım aracılı vazodilatasyon (Flow Mediated Dilatation-FMD) oranı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük (p=0,027) saptandı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Endotelial Disfunction in Patients with Non-Alcoholic Fatty Liver Disease: Association of Selenoprotein P with Carotid Intima Media Thickness and Flow Mediated Dilatation Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is an important reason of chronic liver diseases. In patients with NAFLD, there is an increased risk of cardiovascular diseases (CVD). Selenoprotein P (SelP), a hepatokine, is associated with insulin resistance (IR) and serum SelP was found elevated in patients with NAFLD. In this study, we aimed to determine the risk of CVD in NAFLD patients and association of serum SelP levels with this NAFLD related CVD risk. A total of 93 patients with NAFLD (29 biopsy proven, 64 USG diagnosed) and 37 healthy individuals as control group were included in the study. In patients with NAFLD, Flow Mediated Dilatation (FMD) ratio were significantly lower than control group (p=0,027).