Sezaryen doğumda pfannenstıel insizyon ile joel-cohen tipi insizyonlar karşılaştırılarak, bu iki insizyon şeklinin preoperatif, intraoperatif ve postoperatif olarak değerlendirilmesi
Pre-operative, intra-operative and post-operative comparison of pfannenstiel and joel-cohen caesarean deliveries
  1. Tez No: 452314
  2. Yazar: NİHAL ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sezaryen Doğumda Pfannenstiel insizyon ve Joel-Cohen tipi insizyonlar karşılaştırılarak, bu iki insizyon şeklinin preoperatif, intraoperatif ve postoperatif olarak değerlendirilmesi. Bu çalışmanın amacı; sezaryen ile doğum yapan hastalarımızda, Pfannenstiel ile Joel-Cohen tipi kesi yöntemlerini karşılaştırıp, intraoperatif, preoperatif ve postoperatif, olarak yöntemlerin birbirine üstünlüklerinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı 'nda Pfannenstiel ile Joel-Cohen kesi yöntemiyle sezaryen ile doğum yapan 510 gebe kadın üzerinde yapılmış bir çalışmadır. Preoperatif ve postoperatif hemoglobin, hemotokrit değerleri, postoperatif ağrı, gaz çıkarma süresi, sezaryen ile doğum sırasında insizyondan sonra bebeğin başının çıkma süresi ve yenidoğanın APGAR'ı ve yenidoğan ünitesine yatırılmış olup/ olmaması gibi her iki sezaryen kesi yöntemiyle ilgili olabilecek bulgular karşılaştırıldı ve değerlendirildi. Pfannenstiel ile Joel-Cohen kesi yöntemi kullanılarak sezaryen ile doğum yapmış kadınlar iki gruba ayrıldı. Her bir gruptaki hastaların sezaryen ile doğum sonrasında; bir kısım bilgileri tıbbi dosyalar ve kayıtlardan, bir kısım bilgileri de prospektif olarak elde edilerek, karşılaştırıldı. Sonuç olarak, Joel Cohen tipi insizyon kullanılarak sezaryen ile doğum yapmış olan kadınlarda, Pfannenstiel insizyon'a göre operasyon süresinin kısalığı dışında daha az kan kaybı, daha az ağrı, daha önce gaz çıkışı olması nedeni ile daha kısa yatış süresi, erken dönemde oral alınımına başlanması ve bebeğin yenidoğan geçici takipnesini daha az görülmesi açısından üstünlükleri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Pre-operative, Intra-operative and Post-operative comparison of Pfannenstiel and Joel-Cohen caesarean deliveries The aim of this study is to compare pre-operative, intra-operative and postoperative patient outcomes between Pfannenstiel and Joel-Cohen incisions as well as whether they have any other advantages over each other that are not reported in literature so far. This study included 510 pregnant women who had caesarean deliveries with Pfannenstiel and Joel-Cohen incision methods at Obstetrics and Gynaecology department of Gülhane Military Academy Hospital. They were evaluated with respect to various surgery related outcomes such as post-operative pain, hospital stay, hemoglobin, hemotocrit values, bowel movements and whether newborns were admitted into neonatal intensive care unit and for what reason. Data were gathered from patient files which had all the relevant medical information and parts of the data were obtained retrospectively. Patients were separated into two groups: Pfannenstiel and Joel-Cohen groups. It was found that Joel-Cohen method has some advantages over Pfannenstiel method not only due to relatively shorter surgery times but also less blood loss, less pain, less hospital stay and earlier oral intake. It was also found that less number of neonates suffered transient tachypnae of newborn (TTN).