Akut apandisit tanılı çocuklarda cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme protokolüne dayalı bakımın hasta sonuçlarına etkisi
Effect of enhanced recovery after surgery protocol based care on patient outcomes in children with acute appendicitis
  1. Tez No: 912802
  2. Yazar: BUKET MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu araştırma akut apandisit tanısı konan ve apendektomi planlanan çocuklara ve ebeveynlerine ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşme protokolüne (mERAS) dayalı uygulanan bakımın güvenliğini, uygulanabilirliğini ve hasta sonuçlarına etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma apandisit tanısı alan 6-18 yaş arası çocuklar ile Ekim 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında prospektif, randomize kontrollü deneysel tasarımda yapıldı. Araştırmanın evrenini 82, örneklemini ise 69 çocuk (mERAS grubu:33, standart bakım grubu 36) oluşturdu. Birincil sonlanım noktası ameliyat sonrası hastanede kalış süresi olmakla birlikte mobilizasyona başlama süresi, gastrointestinal sistemin iyileşme süresi, oral alıma başlama süresi, postoperatif komplikasyon gelişme durumu ve tekrar hastaneye başvurma durumu uygun istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Müdahale grubundaki 33 hasta ve kontrol grubundaki 36 hastanın verileri analiz edilmiştir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi müdahale grubunda (28,17±11,47 sa), standart bakım grubuna göre (38,01±12,13 sa) önemli ölçüde kısalmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate the safety, applicability and the effect of the care based on the enhanced recovery after surgery protocol (mERAS) on patient outcomes in children diagnosed with acute appendicitis and planned appendectomy and their parents. Method: The study was conducted in a prospective, randomized controlled trial design between October 2023 and May 2024 with children aged 6-18 years diagnosed with appendicitis. The population of the study consisted of 82 children and the sample consisted of 69 children (mERAS group: 33, standard care group: 36). Although the primary endpoint was the duration of postoperative hospital stay, time to mobilization, time to recovery of the gastrointestinal tract, time to oral intake, development of postoperative complications and readmission to hospital were evaluated with appropriate statistical analyses. Results: Data of 33 patients in the intervention group and 36 patients in the control group were analyzed. Postoperative hospital stay was significantly shorter in the intervention group (28,17±11,47 h) compared to the standard care group (38,01±12,13 h) (p=0,001).