Kliniğimizde uygulanan retrograd intrarenal cerrahi komplikasyonlarının valide edilmiş sistemlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of retrograde intrarenal surgery complications in the clinicalization according to the validated systems
- Tez No: 452410
- Danışmanlar: UZMAN ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde yapılan Retrograd İntrarenal Cerrahi sonrası görülen komplikasyonların Modifiye Satava ve Modifiye Clavien sınıflandırma sistemleri kullanılarak intraoperatif ve post operatif değerlendirilmesi MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda 2009-2015 yılları arasında RIRC operasyonu yapılan 568 hastada meydana gelen komplikasyonlar modifiye Clavien ve Satava sınıflamaları kullanılarak retrospektik incelendi ve oransal olarak kategorize edildi. Tüm hastalara böbrek taşı tanısı intravenoz ürografi ve/veya kontrastsız bilgisayarlı tomografi ile konuldu. Sonuç taşsızlık operasyon sonrası 1. ayda kontrastsız BT ile değerlendirildi. Hiç taş görülmemesi veya ≤3 mm taş fragmanları taşsızlık olarak kabul edildi. BULGULAR: Hastaların 251'si kadın iken 317'i erkektir. Hastaların yaş ortalaması 43,2 yıldır (1-81 yıl). Ortalama taş boyutu 13,9 mm'dir. (2-50 mm). Taşın yerleşimi 166 (%29,2) hastada renal pelviste, 138 (%24,3) hastada alt kalikste, 53 (%9,3) hasta da orta kalikste,73(%12,8) hastada üst kalikste, 80(%14,1) hastada multilokule, 58 (%10,3) hastada üreter üst uçtadır. 4 hastada (%0,7) taş izlenmemiştir. Modifiye Satava komplikasyon sınıflamasına göre 70 hastada(%12,2) grade 1 komplikasyon görülürken 7 hastada(%1,17) grade 2a komplikasyon izlenmiştir. 52 hastada (%9,02) ise grade 2b komplikasyon görülmüştür. Hastalarımızın hiçbirinde grade 3 komplikasyon izlenmemiştir. Modifiye Clavien komplikasyon sınıflamasına göre Grade 1 komplikasyonlarda mukozal hasar 39 hastada(%6,8),hematüri 31 hastada (%5,4) ve post op ateş 38 hastada (%6,6) görüldü. Grade 2 komplikasyonlara bakarsak 1(%0,2) hastaya kan transfüzyonu yapılırken,39 hastada (%6,8) üriner sistem enfeksiyonu gelişti. Grade 3a komplikasyon izlenmedi. Grade 3b komplikasyonlar da ise üreteral perforasyon ya da avülsiyon izlenmezken 2(%0,4) hastada steinstrasse izlendi. Grade 4a komplikasyonlarda ise 1(%0,2) hastada post op Miyokard İnfarktüs'ü gelişti. 1(%0,2) hastamızda ise post op saatler içinde hızlı gelişen ürosepsis gelişmesi sonucu grade 5 komplikasyon gelişmiştir (ex). SONUÇ: Sonuç olarak, Modifiye Clavien ve Satava derecelendirmesi postoperatif ve intraoperatif komplikasyonlara standartizasyon getirmektedir. Gerek Satava gerekse de Clavien sınıflandırma sistemi kullanılarak yapılan URS ve PNL çalışmaları literatürde oldukça fazladır. Bu çalışmalar ışığında fleksible URS komplikasyonlarına özgün daha spesifik parametreler çıkarılabilir ve bu iki sınıflama sistemi içinde yerini alabilir. Fleksible URS komplikasyonlarına özgü daha geniş kapsamlı prospektif ve retrospektif çalışmalar yapılması bu operasyona özgü komplikasyonları daha yakından tanımamız ve daha iyi önlemler almamız konusunda bize yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Intraoperative and postoperative evaluation of complications following Retrograde Intrarenal Surgery performed in our clinic using Modifiye Satava and Modifiye Clavien classification systems. MATERIAL AND METHOD: In our study, complications occurred in 568 patients who underwent RIRC operation between 2009-2015 were retrospectively analyzed and categorized proportionally using modified Clavien and Satava classifications. All patients with kidney stones were diagnosed by intravenous urography and / or non-contrast computed tomography. The result was evaluated with unenhanced CT at 1 month postoperatively. No stone was seen or ≤3 mm stone fragments were considered to be stone-free. RESULTS: While 251 of the patients were female, 317 were male. The mean age of the patients is 43.2 years (1-81 years). The average stone size is 13.9 mm (2-50 mm). Stone placement was 166 (29.2%) in patients with renal pelvic, 138 (24.3%) patients in the lower calyx, 53 (9.3%) in the middle calyx, 73 (12.8%14,1) in patients with multilocule, and 58 (10,3%) patients with upper extremity of ureter. No stone was observed in 4 patients (0.7%). According to Modified Satca complication classification, grade 1 complication was observed in 70 patients (12.2%) and grade 2a complication was observed in 7 patients (1.17%). There were grade 2b complications in 52 patients (9.02%). No grade 3 complications were observed in our patients. Modified Clavien complication classification showed mucosal injury in 39 patients (6.8%), hematuria in 31 patients (5.4%) and post op fever in 38 patients (6.6%) in Grade 1 complications. Grade 2 complications were observed in 1 (0.2%) patient blood transfusions and 39 patients (6.8%) had urinary system infection. Grade 3a complication was not observed. In grade 3b complications, ureteral perforation or avulsion was not observed and 2 (0.4%) patients had steinstrasse. In Grade 4a complications, post op myocardial infarction developed in 1 (0.2%) patients. In 1 (0.2%) patients, rapid development of urosepsis in the post op hours resulted in grade 5 complications (ex) CONCLUSİON: As a result, Modifiye Clavien and Satava ratings standardize postoperative and intraoperative complications. URS and PNL studies using both Satava and Clavien classification systems are quite extensive in the literature. In these studies, more specific parameters specific to flexible complications of URS can be excluded and can be included in these two classification systems. A more extensive prospective and retrospective study of complications of flexible URS will help us to better understand the complications of this operation and to take better precautions.