Açık göz yaralanmalı olgularımızın epidemiyolojik ve klinik özellikleri, 20 gauge ile transkonjonktival (23-25 gauge) pars plana vitrektomi sistemlerinin tedavi sonuçlarının karşılaştırılması ve fonksiyonel başarıya katkı sağlayan prognostik faktörlerin incelenmesi
The analysis of the epidemiological and clinical features, comparison of 20 gauge pars plana vitrectomy treatment results with transconjuctival(23,25G)pars plana vitrectomy and prognostic factors that contributes to the functional success in open globe injuries
- Tez No: 452475
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmadaki amacımız kliniğimize başvuran açık göz yaralanmalı (AGY) hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerini belirlemek, iki farklı pars plana vitrektomi (PPV) yöntemini (20 G ve transkonjonktival (23,25G) karşılaştırmak ve tedavi sonuçları ile prognostik faktörleri incelemektir. Ocak 1998-Ocak 2016 arası AGY nedeniyle başvuran 633 hastanın 787 gözü bu çalışmaya alınmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 24,37±11,1 (1-80 yaş) olup, ortalama takip süreleri 8,2±15,2 ay (1-180 ay) ve erkek/kadın oranı 18,6/1'dir. Olgularımızın %48,2'si terörle ilişkili yaralanmalardır. Göz içi yabancı cisim (GİYC) (%42.1) ve penetran (%36.5) yaralanmalar en sık yaralanma tipi olarak bulunmuştur. Mayın (%26,6) ve el bombası (%13.9) en sık yaralanma nedeni iken en sık yaralanmanın 19-50 yaş grubunda olduğu (%89.5) saptanmıştır. Olguların %51.2'sinin zon 1+2+3 yaralanma ve %69.3'ünün Göz travma skoru (OTS) kategori 1 ve 2 'de olduğu görülmüştür. Eşlik eden en sık ön segment bulguları, kornea laserasyonu (%53.2), kornea ödemi (%51.2) iken arka segmentte vitre içi hemoraji (VİH) (%58.1) ve retinal hemoraji (%49.5) olmuştur. Eviserasyon veya enükleasyon oranımız %11.9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to analyze the epidemiological and clinical features, compare the treatment results of two different pars plana victrectomy procedures (20 G and transconjunctival (23-25G) and assess the prognostic factors in open globe injury (OGI). We analyzed 787 eyes of 633 patients with OGI between January 1998-January 2016 retrospectively. Average age was 24,37±11,1 (1-80 years), the average follow-up period was 8,2±15,2 (1-180 months) months and male/female ratio was 18.6/1 respectively. Forty-eight point two (%48.2) percent of our cases were terror-related OGI. We found the mostly encountered type of injury were intra ocular foreign body (IOFB) (%42.1) and penetrating injury (%36.5). The most frequent causes of injury were due to land mines (%26.6) and hand grenades (%13.9). Our OGI cases were clustered in the 19-50 age group (%89.5). We found that %69.3 and %51.2 of cases were in OTS category 1 and 2 and zone 1+2+3 injury respectively. The most common findings were corneal laceration (%53.2) and corneal edema (%51.2) in anterior segment and vitreous hemorrhage (VIH) (%58.1) and retinal hemorrhage (%49.5) in the posterior segment. We detected our eviceration/enucleation rate as %11.9. Four hundred nineteen eyes (%53.3) had undergone PPV.