The effects of collaborative work on students' writing performance and students' perceptions of collaborative writing
İşbirlikçi çalışmanın öğrencilerin yazma becerilerine etkisi ve öğrencilerin işbirlikçi yazma ile ilgili algıları
  1. Tez No: 452519
  2. Yazar: TUĞBA AVCI AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELMİN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İletişimsel yeterliliğin yabancı dil öğretimi uygulamalarında başlıca ilgi alanı olmasından bu yana, işbirlikçi çalışmanın doğası ve öğrencilerin dil becerileri üzerine etkisini anlamaya yönelik pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, işbirlikçi çalışmanın öğrencilerin yazma becerileri üzerine etkisini araştırmaktır. Ayrıca öğrencilerin işbirlikçi yazma etkinlikleri ile ilgili algılarının incelenmiştir. 20'şer İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşan iki sınıf bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır ve bu iki sınıf deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Öncelikle, her iki gruba ön test uygulanmıştır. Deney grubu için işbirlikçi yazma etkinlikleri içeren yedi haftalık öğretim sürecinin sonunda her iki gruba da son test uygulanmıştır. Testler iki farklı değerlendirici tarafından notlandırılmış ve sonuçlar SPSS 15.0 aracılığı ile hesaplanmıştır. Ön test ve son testten elde edilen nicel veriler gruplar arası istatistik ve bağımlı örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verileri elde edebilmek için deney grubu öğrencilerine son test sonrasında açık uçlu sorular içeren bir anket yapılmıştır. Öğrencilerin yanıtları sıklık derecesi ve örtüşen maddelere göre kodlanmış ve kategorize edilmiştir. Araştırma bulguları işbirlikçi yazma etkinlerine katılan öğrencilerin yazma becerilerinin diğer öğrencilerden daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. Bir diğer önemli bulgu, control grubunun ön test ve son test sonuçları arasında belirgin bir fark yokken, bu farkın deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında belirgin olmasıdır.xiii Bununla birlikte, deney grubu öğrencilerinin dilbilgisinde olmamasına rağmen; içerik, organizasyon, kelime bilgisi ve noktalama gibi mekanik bilgiyi içeren mikro yazma becerilerinde daha yüksek bir başarı gösterdikleri elde edilmiştir. Anket sonuçları, işbirlikçi yazma etkinlikleri ile ilgili yalnızca birkaç öğrencinin olumsuz duygular, başkaları ile çalışırken karşılaşılan sorunlar ve etkinlikleri tamamlamak için yetersiz dil becerilerine sahip olmaları gibi güçlüklerden bahsederken; pek çok öğrencinin bu etkinlikler ile ilgili fikir üretmede gelişim, pozitif sınıf ortamı ve katılım artışı gibi yararlarından bahsettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, nicel verilerin de doğruladığı gibi işbirlikçi yazma etkinliklerinin faydalarının güçlüklerine oranla daha fazla olduğu çıkarımı yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Since communicative competence became the main concern in language teaching practice, a great deal of studies has been carried out by researchers who aim to understand the nature of collaborative work and its effects on students' language abilities. This study aimed at investigating the effect of collaborative work on students' writing performance. It also intended to explore students' perceptions of collaborative writing tasks. Two classes, which consist of 20 English prep students each, were chosen as the sample of the present study and they were assigned as control and experimental group. First, a pre-test was applied to both groups. After a seven-week teaching procedure which includes collaborative writing tasks for experimental group, a post-test was administered to both groups. The tests were evaluated by two different raters and the results were calculated through SPSS.15. The quantitative data gathered from pre and post-tests were analysed through inter-group statistics and paired sample t-tests. In order to obtain qualitative data, the students in the experimental group were surveyed with open-ended questions after the post-test. Students' responses were categorized and coded depending on high frequency and overlapped items. The findings of the study revealed that the students who engaged in collaborative writing tasks performed better than individual learning group. Another noticeable finding is that while there was no significant difference between the pre-test and post-test results of control group, the difference was significant with the experimental group. Moreover, the results showed that the students of experimental group performed better in terms of micro writing scales: content, organization, vocabulary and mechanics like punctuation although there was no significant difference with grammar. The survey results indicated that most of the students stated the benefits of collaborative writing tasks such as improvement in idea generating, positive classroom atmosphere and increasing participation while a small number of them stated some pitfalls of collaborative writing tasks like some negative feelings and problems with working with others and inadequacy in their language knowledge to fulfill the tasks. It can be concluded that the benefits of collaborative writing tasks outweigh the pitfalls, which can also be confirmed by quantitative data of the present study.