Measuring conflict inhibition in toddlers with the animal-vehicle task
Küçük yaştaki çocuklarda çatışan davranışı ketleme becerisini hayvan-taşıt testi ile ölçmek
- Tez No: 452614
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERCAN ALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yürütücü fonksiyonlardan bir tanesi olan ketleme becerisi son zamanlarda bilişsel ve gelişim psikolojisinin ilgi alanına girmektedir. Okul öncesi dönemdeki çocuklarla yapılan çalışmalar iki farklı tür ketleme olduğunu göstermektedir. Birinci tür ketleme olan basit ketleme baskın olan davranışı ketlemek iken, çatışan davranışı ketlemek ise baskın davranışı ketleyerek, daha az baskın davranışı sergilemektir. Bu ketleme becerileri küçük yaşlarda gelişmeye başlamasına rağmen, metodolojik zorluklar sebebiyle (örneğin yaşa uygun test bulmak), araştırmalar okul öncesi döneme odaklanmıştır. Bu araştırmanın amacı, küçük yaştaki çocuklar için uygun olan Hayvan-Taşıt Testi?ni sunmak ve bu testin basit ketleme, çatışan davranışı ketleme ve çalışma belleği ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 24 ay ile 40 ay arasında 58 Türk çocuğu katılmıştır. Bu yeni oyunun tek kategori sunma bölümünde, çocuklar taşıtları itmeyi ve hayvanları zıplatmayı ayrı ayrı öğrendiler. Karışık kategori sunma bölümünde ise, hayvanlar ve taşıtlar karışık bir şekilde çocuğa gösterildi ve çocuğun oyuncak ile uyumlu hareketi yapması beklenildi. Test puanı olarak, oyuncak kategori değişiminin olduğu denemeler ile kategori değişimi olmayan denemeler arasındaki tepkime süre farkı ve karışık kategori sunma bölümündeki çatışan denemelerde yapılan hatalar kodlandı. Çatışan davranışı ketleme becerisi yüksek olan çocukların çatışan denemelerde daha az hata yaptığını ve beklenildiği gibi hata yapma ile basit ketlemenin bir ilişkisi olmadığını sonuçlar gösterdi. Ayrıca çalışma belleği performansları yüksek olan çocukların karışık kategori sunma bölümünde daha az hata yapmaya eğilimi olduğu görüldü. Hayvan-Taşıt testinin gerektiği gibi çalışması için belirli bir çalışma belleği kapasitesine ihtiyaç olunduğu ek analizlerde görülmesine rağmen, beklenmedik bir şekilde, tepkime süre farklarının (örneğin, değişim farkı) çatışan davranışı ketleme ve çalışma belleği ile ilgisinin olmadığı ortaya çıktı. Bu durumun olası sebebi, 30 aydan büyük çocukların testi ciddiye almayışı olabilir. Dolayısıyla, Hayvan-Taşıt Testi 30 aydan küçük çocuklar için uygulanabilecek bir çatışan davranışı ketleme becerisini ölçen iyi bir test olabilir.
Özet (Çeviri)
Inhibition, one of the executive functions, has recently attracted a great interest in the fields of cognitive and developmental psychology. Recent studies with preschoolers claim that there are two types of inhibition. Simple delay, the first type of inhibition, is suppressing a dominant behavior, while conflict inhibition, the second type of inhibition, is acting a subdominant behavior by suppressing a dominant one. Although these abilities begin to develop in toddlerhood, the research of inhibition generally focus on preschool ages, because of methodological difficulties such as finding age-appropriate tasks. The aim of the present study was to develop a new conflict inhibition task, the Animal-Vehicle Task (AVT) for toddlers and to investigate the relationship of this task with conflict inhibition, simple delay, and working memory. Fifty-eight Turkish 24- to 40-month-olds participated in the study. In the single category presentation part of the new task, the child separately learnt to push the vehicles and hop the animals as quickly as possible. Then, the vehicles and animals were presented to the child in a mixed fashion in the mixed category presentation part and the child was required to do the appropriate action with the toys. The reaction time difference between the trials where the toy category changed and the trials where the toy category remained same, and the number of errors in conflict trials of mixed category part were coded as task scores. The results showed that (1) there was a switch cost in the second part of the task such that when presented with an exemplar of different category, the RT increased; (2) children who were high in conflict inhibition ability made fewer errors in conflict trials; and (3) simple delay ability and the number of errors were not related. Moreover, children who showed higher working memory task performance tended to make fewer errors in the mixed part. Although further analyses showed that the AVT required a certain size of WM capacity to appropriately work, the reaction time difference (i.e., the switch cost), unexpectedly, had no relations with conflict inhibition and working memory. A possible reason for this unexpected result could be that children older than 30 months did not take the task seriously. Thus, the Animal-Vehicle Task seems to have a potential to be a good conflict inhibition measure for toddlers younger than 30 months.