Sendikal bağlılık ve işçilerin sendikaya bağlılık öncüllerinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
Union commitment and a case study to determine the antecedents of union commitment of employees to the union
- Tez No: 452639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sendikal bağlılık, bireylerin örgütlenme istekleri devam ettikçe, derinliği çeşitli çalışmalar ile ele alınacaktır. Örgütsel bağlılığın bir alt türü olarak da değerlendirilebilen sendikal bağlılık, sendikaların etkinliklerinin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada, işçilerin sendikalarına olan bağlılık duyguları, uluslararası literatür baz alınarak çeşitli ölçekler yardımıyla belirlenmeye çalışılmıştır. İlk bölümde çalışma yaşamında bağlılık türleri teorik açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Örgütsel bağlılığın boyutları ele alınırken, örgütsel bağlılığın bir alt türü olan sendikal bağlılık türünden bahsedilmiştir. İkinci bölümde sendikal bağlılık kavramının tanımına yer verilmiştir. Sendikal bağlılığın çeşitli bilim adamlarınca uluslar arası literatürde kabul görmüş olan boyutlarına yer verilmiştir. Sendikal bağlılığın öncülleri ve bu öncüllerin sendikal bağlılık üzerindeki etkilerinin neler olduğu incelenmiştir. Üçüncü bölüm saha çalışmasına ayrılmıştır. Çalışma kapsamına İstanbul, Sakarya, Kocaeli illeri dahil edilmiştir. Araştırmada gıda, metal gibi imalat sektörlerinin yanı sıra hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı ile büro, eğitim ve ticaret işkolu gibi hizmet sektörüne yönelik olarak da kapsam genişletilmiştir.İşçilerin sendikaya bağlılıklarının belirlenmesine yönelik bu araştırmada, işçilerin sendikalarına yönelik tutumlarını belirlemeyi hedef almaktadır. Bireylerin tutumları ise birçok faktörün etkisi altında kalmaktadır. Bu bakımdan işçilerin sendikaya olan bağlılıkları için şu an yapılan bir araştırmanın birkaç yıl sonra yeniden tekrarlanması durumunda farklı bir takım sonuçların ortaya çıkması mümkündür. Çalışma esnasında bu durum da göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmıştır.Tezi Hazırlayan : Sevda KÖSETez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Aşkın KESERTez Kabul Tarih ve No: 25/06/2008-2008/18Jüri Üyeleri : Yrd.Doç.Dr.Aşkın KESERYrd.Doç.Dr. Sayım YORGUNYrd. Doç. Dr.Gözde YILMAZ
Özet (Çeviri)
As individuals will to organize continues, researchers would maintain searching and inquiring the term ?union commitment?. Union commitment, which could be considered as one of the types of organizational commitment, has an important role in providing effectiveness of unions.In this study, workers? feelings of union commitment was defined according to international literature by using different scales. In the first part of the study, types of commitment in work life were defined theoretically. While mentioning the dimensions of organizational commitment, union commitment was considered as a type of organizational commitment. In the second part, definition of union commitment was made. Some dimensions of union commitment, which have been accepted by many scientists in international literature, were mentioned. Then the antedents of union commitment and the effects of these antedents on union commitment were inquired. A fieldwork was made in the third part. The research embraces the cities of İstanbul, Sakarya and Kocaeli. In the research, besides some manufacturing sectors as food and metal, some service factors as air, sea (maritime), and railway transportation and breau, education, and trade branch of bussiness were included.The research, which aims to analyse workers? union commitment, tries to examine workers? attitudes towards their union. The attitudes of workers are generally influenced by several factors. So, the results of this study could be much different from the results of any other new study that would be made in the same field after some years. This condition has been taken into consideration in the evaluation of the study.Tezi Hazırlayan : Sevda KÖSETez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Aşkın KESERTez Kabul Tarih ve No: 25/06/2008-2008/18Jüri Üyeleri : Yrd.Doç.Dr.Aşkın KESERYrd.Doç.Dr. Sayım YORGUNYrd. Doç. Dr.Gözde YILMAZ