Contesting neoliberal urbanisation: Contemporary urban movements in İstanbul the case of Gülsuyu-Gülensu neighbourhoods
Neoliberal kentleşmeye bir karşı duruş olarak günümüz kent hareketleri: İstanbul Gülsuyu-Gülensu mahalleleri örneği
  1. Tez No: 452724
  2. Yazar: ESİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Keynesyen politikalardan neoliberal ekonomik politikalara geçiş, kentlerin gündeminde ve son otuz yıldır kent hareketlerinin doğasında değişikliklere yol açmaktadır. Neo-liberal kentleşme, kentsel mekanda, özellikle de İstanbul başta olmak üzere metropoliten alanlarda önemli değişimleri beslemektedir. Neoliberal kentleşmenin temel araçları olarak kentsel dönüşüm projeleri ise, bu metropoliten alanda ciddi değişikliklere yol açmakta ve kentteki farklı gruplar tarafından direnişle karşılanmaktadır. Bu tezin amacı, kent hareketleri kavramsal çerçevesi temelinde, bu direnişlerin aktörleri arasındaki ilişkileri ve bu aktörlerin nasıl örgütlendiklerini analiz etmektir. Tez, günümüzde iki tür kent hareketinin ortaya çıktığını öne sürmektedir; ilki daha çok kentsel dönüşüme tabi olan, alt gelir gruplarının konut alanlarında ortaya çıkmakta ve bu politikalarla bir şekilde yoksun bırakılan grupların kentsel dönüşümün kendi mülkiyetleri ve yaşam tarzları üzerindeki etkisine tepki göstermesi olarak gelişmektedir. İkinci tür ise, neo-liberal kent politikalarından hoşnut olmayan grupların bunlara tepkisi olarak şekillenmektedir. Tez, ilk tür kent hareketleri üzerine odaklanarak, hareketteki aktörlerin kurdukları iç ve dış ilişkileri, ve savundukları hakları belirlemek amacıyla nitel bir saha araştırması yapılmaktadır. Sonuç olarak, genel olarak kent hareketleri yazınında öne sürülenin tersine, özellikle gecekondu alanlarında gelişen kent hareketlerinde, bu alanların oluşumundaki emek yoğun süreç nedeniyle, kent hakkı çevresinde şekillenen bir emek mücadelesi boyutu olduğu öne sürülmektedir. Diğer yandan, mahallede yaşayanlar arasında mülkiyet temelli güdüler olabilmesine rağmen, hareketler kolektif amaçlar üzerinde ısrar etmekte ve yaşayanlar arasında da dayanışmayı savunmaktadır. Ayrıca, dış aktörlerin kolaylaştırıcı rolünün yardımıyla bir kamusal hizmet sağlayıcısı olarak yerel yönetimlerle yaptıkları işbirliğine rağmen, yerel politik aktörler olarak bu yönetimlerle aralarındaki ilişkinin hakim muhalif yönü varlığını devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
The shift from Keynesian to neo-liberal economic policies marked the changes in the urban agenda and the nature of urban movements in the last three decades. The neo-liberal urbanisation reinforced outstanding transformations on the development of urban space, especially in metropolitan areas, including Istanbul. The urban transformation projects, as instruments of neoliberal urbanisation, result in serious changes in this metropolitan area and encounter resistances from groups of people in the city. The purpose of the thesis is to analyse the relationships between the actors of these resistances and how they are organised, based on the conceptual framework of urban movements. It shows that two types of urban movements can be defined today; the first develop as reactions of deprived people of mainly low-income residential areas, against the effects of the transformation on their own property and life styles. The second type is shaped as reactions of discontented groups to neoliberal urban policies. Focusing on the former type, the thesis employs a qualitative method of analysis for identifying the internal and external relationships movement actors build, and the rights they claim. It is argued that, despite what has been argued in the literature on urban movements in general, movements of the deprived in squatter areas may mobilise incorporating a labour struggle dimension shaped around claims of right to the city, due to the labour intensive fashion of the development of these areas. On the other hand, although property-based motives may prevail among the residents, movements can still insist on collective goals, and can be advocates of solidarity among the residents. Moreover, despite their consensus seeking with the local government as a public service provider with facilitating role of external actors, the dominant antagonistic nature of the relationship between movements and the local government as a local political actor prevails.