Pliometrik antrenman uygulamalarının 10-12 yaş grubu erkek futbolcularda temel motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of plyometric training practices on basic motoric features of 10-12 years old men's football players
- Tez No: 829327
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; Pliometrik antrenman uygulamalarının 10-12 yaş arasındaki erkek futbolcuların temel motor becerilerinden kuvvet, dayanıklılık, sürat, esneklik ve koordinasyon ile anaerobik güç üzerine etkilerini araştırmaktır. Araştırmaya Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesinde bulunan Gümüş Spor Kulübünde futbol antrenmanlarına faal olarak devam eden, yaşları 10-12 arasında değişen, 12'si kontrol 12'si deney grubu olmak üzere, toplamda 24 sağlıklı erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara ön test olarak; esneklik değerlerinin belirlenmesinde, otur-uzan esneklik testi; kuvvet değerlerinin belirlenmesinde, durarak uzun atlama testi; dayanıklılık değerlerinin belirlenmesinde, Cooper genel dayanıklılık testi; sürat değerlerinin belirlenmesinde, 30 metre sprint testi ve koordinasyon değerlerinin belirlenmesinde ise çabukluk-denge- koordinasyon testi uygulanmıştır. Guruplar 8 hafta boyunca haftada üç gün antrenmanlarına devam etmişlerdir. Deney grubu sporcularına bu antrenmanlara ek olarak haftada bir gün pliometrik antrenmanlar uygulanmıştır. Antrenmanlarda pliometrik hareket olarak; jump burpee push up, half squat jump, kasa üstü derinlik sıçramaları, split lunge jump ve tuck jump hareketlerinden oluşan bir program kullanılmıştır. 8 hafta sonunda deney ve kontrol guruplarına son test uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin normallik varsayımları için Shapiro-Wilk normallik testinden yararlanılmıştır. Grup içi ön test ve son test ölçümlerinin karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler t testi (Paired-Sample T Test) ile incelenmiştir. Gruplar arası ön test ve son test ortalamalarının karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklemler t testi (independent Sample T Test) kullanılmıştır. Bu test neticesinde anaerobik güç, dayanıklılık, sürat, esneklik ve koordinasyon değerlerinde deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p˂0,05). Sonuç olarak 10-12 yaş grubu erkek futbolculara uygulanan pliometrik antrenmanların sporcuların anaerobik güç, dayanıklılık, sürat, esneklik ve koordinasyon becerilerine olumlu katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of plyometric training practices on strength, endurance, speed, flexibility and coordination and anaerobic power of male football players between the ages of 10-12. A total of 24 healthy male football players aged between 10-12, 12 in the control group and 12 in the experimental group, who actively continue their football training in Gümüşhacıköy district of Amasya province, participated in our research voluntarily. As a pre-test for the athletes participating in the study; sit-reach flexibility test in determining flexibility values; standing long jump test in determining strength values; In determining the durability values, the Cooper general durability test; The 30-meter sprint test was used to determine the speed values, and the quickness-balance-coordination test was used to determine the coordination values. The groups continued their training three days a week for 8 weeks. In addition to these trainings, plyometric training was applied to the experimental group athletes once a week. As plyometric movement in training; A program consisting of jump burpee push up, half squat jump, over-cabinet depth jump, split lunge jump and tuck jump was used. At the end of 8 weeks, the post-test was applied to the control and experimental groups. Shapiro-Wilk normality test was used for the normality assumptions of the quantitative data obtained. In the comparison of intra-group pre-test and post-test measurements, dependent samples were examined with the t-test (Paired-Sample T-Test). Independent Sample T Test was used to compare the pre-test and post-test averages between the groups. As a result of this test, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in anaerobic power, endurance, speed, flexibility and coordination values (p˂0,05). As a result, it was concluded that plyometric training applied to 10-12 age group male football players developed basic motor skills.