Çoklu ilaç dirençli acinetobacter enfeksiyonlarında risk faktörleri
Risk factors for multidrug-resistant acinetobacter infections
  1. Tez No: 452866
  2. Yazar: EYÜP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH HOŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çoklu ilaç dirençli Acinetobacter (ÇİDA) suşları son yıllarda dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de ve hastanemizde de ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar uzamış hasta yatışı, artan morbidite, mortalite ve ekonomik kayıplarla birlikte önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Bu çalışmada hastanemizde yatan hastalarda ÇİDA enfeksiyonu gelişimi için muhtemel risk faktörlerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışma bir vaka-kontrol çalışması olarak planlandı. Nisan 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında bir yıl boyunca hasta verileri kaydedildi. Vaka grubuna ÇİDA enfeksiyonu gelişen hastalar alındı. Kontrol grubu olarak ÇİDA grubundaki hastalarla aynı dönemde aynı klinikte yatan, ÇİDA enfeksiyonu veya kolonizasyonu olmayan hastalar seçildi. Her iki grup için demografik özellikler, APACHE II skoru, eşlik eden hastalıklar, invaziv alet kullanımı ve kullanım süreleri, kullanılan antibiyotikler ve süreleri kaydedildi. Muhtemel risk faktörleri için gruplar arası karşılaştırmalar Ki Kare ve Student t testi kullanılarak yapıldı. Çok değişkenli analizler için Lojistik Regresyon yapıldı.Bulgular: Her iki grupta da 95'er hasta çalışmaya dahil edildi. Vaka grubu yaş ortalaması 38,1 yıl (± 25,7), kontrol grubu yaş ortalaması 43,9 yıl (± 26,9) idi. Vaka grubundaki hastaların 48'i (% 50,5), kontrol grubundakilerin ise 46'sı (% 48,4) erkek idi. Hastaların 82'si (% 86,3) bir yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatmaktaydı. Tek değişkenli analizde çok sayıda değişken risk faktörü olarak bulundu. Çok değişkenli analizde; mekanik ventilasyon (OR=2,049, CI=1,080-3,886, p=0,028), yedi günden fazla H2 Reseptör Blokörü kullanma (OR=2,218, CI=1,159-4,242, p=0,016), transfüzyon (OR=2,262, CI=1,194-4,283, p=0,012) ve yedi günden fazla antibiyotik kullanma (OR=2,451, CI=1,230-4,883, p=0,011) ÇİDA enfeksiyonu için önemli risk faktörleri olarak bulundu.Sonuç: ÇİDA enfeksiyonları ülkemizde ve hastanemizde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Özellikle YBÜ'de yatan hastalarda invaziv işlemlerin ve antibiyotik kullanımının dikkatle yapılması önem kazanmış görünmektedir. Risk faktörü taşıyan hastaların ÇİDA enfeksiyonları açısından yakından takip edilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Multi-drug resistant Acinetobacter (MDRA) strains cause serious infections in many parts of the world as well as in Turkey and in our hospital in recent years. These infections have become one of the major public health problems associated with prolonged hospitalization, increased morbidity, mortality and economic losses. In this study, we aimed to investigate possible risk factors for the development of MDRA infections in patients hospitalized in our hospital. Material and method: The study was designed as a case-control study. Patient datas were recorded for a year between April 2011-April 2012. Case group consisted of patients with MDRA infection has been developed. Patients hospitalized the same clinic during the same period with group of MDRA patients, without MDRA infection or colonization was chosen as a control group. For both groups, demographic characteristics, APACHE II score, comorbid diseases, invasive tool use and duration of use, and duration of antibiotics used were recorded. Comparisons between groups for possible risk factors were performed using Chi square and Student's t test. The model of logistic regression was used for multivariate analyses.Results: In both groups, 95 patients were included in the study. The mean age of case group was 38.1 (± 25.7) years, mean age of the control group was 43.9 (± 26.9) years. 48 (50.5%) patients in the case group, 46 (48.4%) patients in the control group were male. 82 patients (86.3%) in an intensive care unit (ICU) were admitted. In univariate analysis, several variables were found to be a risk factor. In multivariate analysis, mechanical ventilation (OR=2.049, CI=1.080 to 3.886, p=0.028), more than seven days H2 receptor blocker use (OR=2.218, CI=1.159 to 4.242, p=0.016), blood transfusion (OR=2.262, CI=1.194 to 4.283, p=0.012) and more than seven days of antibiotic use (OR=2.451, CI=1.230 to 4.883, p=0.011) were significant risk factors for infection MDRA.Conclusion: MDRA infections continue to be a major health problem in our country and in our hospital. In particular invasive procedures and antibiotic use in hospitalized patients in the ICU to care seems to have gained importance. MDRA patients with risk factors should be closely monitored for infections.