Kamu kurumlarında kariyer olanakları (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü örneği)
Career facilities in public instititions (General Directorate of Land Registry and Cadastre case)
- Tez No: 453004
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kariyer, özel sektörde olduğu gibi, kamu kurumlarında da çalışanların en büyük beklentisi arasına girmiştir. Çalışmada kariyer imkanlarının değerlendirilmesi üzerinde durulurken, yapılan görüşmeler sonucu, çalışanların kariyer beklentileri, görüşleri ve önerileri değerlendirilmiştir. Tez, tarihçi metot ve kaynak taraması tekniğiyle ortaya konulmuştur. Geleneksel kariyerde daha çok tecrübe ve çalışma süresi ile şekillenen kariyer imkanları artık yerini bireyin birçok özelliğinden yola çıkarak, kurumun da bu bireysel özelliklerin desteklemesi ve öncülük etmesi ile şekillenmeye başlamıştır. Çağdaş yönetim anlayışı ile kamu sektöründe belirlenen stratejik hedeflere, içerisinde barındırdığı insan kaynağı ile ulaşılabilir. TKGM çalışanları ile yapılan görüşmelerde elde edilen bu verilere göre kurumda kariyer konusunda olumsuz görüşler hakimdir. Bireyler kendilerini destekleyici kariyer imkanlarının olmayışından, şu ana kadar personelini bu konuda destekleyici bir çalışma içerisine girmediğinden yakınmaktadır. Kurum, bünyesinde barındırdığı insan kaynağını en etkin ve verimli bir biçimde yönetmesi, mesleğinde mutlu ve tatmin olan bireylerle sağlayabilir. Çalışma hayatının bireylere sunduğu kariyer imkanlarından faydalanması da bu mutluluğu ve tatmini sağlamanın en kolay yollarından biridir. Hem yönetimini güçlendirme hem de bireylerin kurumlarına bağlılığı konusunda etkili bir kariyer yönetimi faydası yadsınamaz. Anahtar Kelimeler : Kariyer Yönetimi, Yeni Kariyer Yaklaşımları, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Özet (Çeviri)
Career is got the maximum forecast for employees in the public institutions as the case in the private spetor. The study on poulation of career opportunities as a result of the negotiated when stopped at employees' career aspirations, opinions and recommendations have been assessed.Thesis, the historian was put out with methods and resource scan technique. In the traditional career, experience and workin hours are important, although now individual feature and institution support are more important. Modern management with an understanding of the strategic goals set out in the public sector can be reached with human resources. According to the discussions in the enterprise, people have negative feedback about their career.People in the enterprise think that management doesn'tgive them enough support in order to get carees. If the institution is an effective way to manage human resources. Business will get happy and succesful individuals. To offer staf career opportunities is a way to be happy and succesful. An effective career a management is very important for institutions and individuals. Key Words : Career Management, Approaches to new career, General Directorate of Land Registry and Cadastre