Tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinde demografik değişkenlerin rolü: Isparta sağlık çalışanlarında bir uygulama
Burnout and organizational commitment in relationships the role of demographic variables: In Isparta health care workers on an application
  1. Tez No: 453351
  2. Yazar: AYŞE ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, tükenmişlik ve örgütsel bağlılık ilişkisinde demografik özelliklerin rolü incelenmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda öncelikle tükenmişlik kavramı ve boyutları, buna sebep olan faktörler, belirtileri, sonuçları ve örgütsel bağlılık kavramı, türleri ve sonuçları ele alınarak demografik özellikler arasındaki ilişki incelenmiştir. Günümüzde insan faktörünün örgütsel bağlamdaki rolünün artmasıyla birlikte, çalışan ile örgüt arasındaki uyumun bir göstergesi olan örgütsel bağlılık kavramı giderek önem kazanmaktadır. Bununla birlikte, modern çağın ortaya çıkardığı sürekli değişim ve belirsizlik ortamı, çalışan ile örgüt arasındaki uyumlu ilişkiyi etkileyerek, tükenmişlik kavramının bu süreçteki rolünün dikkate alınmasını adeta zorunlu kılmaktadır. Bu doğrultuda çalışanların örgütsel bağlılık duygularıyla tükenmişlik arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması ve irdelenmesi gerekmektedir. Tükenmişlik hem bireyi hem örgütü olumsuz etkileyen bir olgudur. Yaşanan tükenmişlik duygusu çalışanların örgütsel bağlılığını azaltacağı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Yapılan araştırmada, Isparta ilindeki sağlık çalışanlarının yaşadıkları tükenmişliğin örgütsel bağlılık üzerine etkilerinin demografik değişkenlere etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Tükenmişlik, Örgütsel Bağlılık, Demografik Özellikler, Sağlık Sektörü
Özet (Çeviri)
This study examined the role of demographics characteristics in burnout and organizational commitment in the relationship. In this context, our study primarily concepts and dimensions of burnout, the factors that cause it, symptoms, results and organizational commitment concept, types and results are discussed by considering the relationship between demographic characteristics. Nowadays with the increasing role of the human factor in the organizational context, the concept of organizational commitment as a sign of harmony between employee and organizations is becoming increasingly important. However, constant change and uncertainty posed by the modern age, can affect the relationship between the organization and employees, taking into account the role of the concept of burnout in this process makes it almost compulsary. In this respect the discovery of the relationship between burnout and feelings of organizational commitment of employees should make it clear and examine. Burnout is a phenomenon negatively that affect both individuals and organizations. As seen on these studies, experienced feelings of burnout will reduce organizational commitment of employees. According to the research, in Isparta, burnout faced by health professionals is examined whether the effects on organizational commitment is the effect of demographic variables. Keywords; Burnout, Organizational Commitment, Demographic Characteristics, Health Sector