Vajinal doğum ve yaşlanmanın anal sfinkter anatomisi ve fonksiyonuna etkisinin üç boyutlu endoanal usg ve anal manometri ile değerlendirilmesi
Assessment of the effect of vaginal delivery and aging on anal sphincter anatomy and function by three-dimensional endoanal ultrasound and anal manometry
  1. Tez No: 453839
  2. Yazar: MAHMUT ÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYMELEK ÇETİN, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Vajinal doğumun ve yaşın, anal sfinkterelerin anatomisi ve fonksiyonuna nasıl bir etki oluşturduğunu anlamak için vajinal doğum yapmış ile hiç doğum yapmamış kadınların anal sfinkterlerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamız 3 grup halinde gerçekleştirilmiştir. Grup 1, 18 – 50 yaş arasında hiç gebe kalmamış asemptomatik 10 kadından oluşmaktadır. Grup 2, 18 – 50 yaş arasında olup sadece vajinal doğum gerçekleştiren asemptomatik 10 kadından oluşmaktadır. Grup 3 ise 50 yaş üzeri sadece vajinal doğum gerçekleştirmiş asemptomatik 10 kadından oluşmaktadır. Anal manometri testi ve üç boyutlu endoanal ultrasonografi tüm gruplara uygulandı. Gruplar arasında dinlenme basıncı (DB) ve sıkma basıncı (SB) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı. Grup 1 ve grup 2 arasında hem internal anal sfinkter (İAS) hem de eksternal anal sfinkter (EAS) kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını belirledik.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the anal sphincter of women who had vaginal birth and women who have never had birth in order to understand what kind of an influence vaginal delivery and age has on the anatomy and functions of anal sphincter. Our study was conducted on 3 groups. Group 1 consisted of 10 asymptomatic women between the ages of 18-50 who had never been pregnant. Group 2 consisted of 10 asymptomatic women between the ages of 18-50 who had only vaginal delivery. Group 3 consisted of 10 asymptomatic women at the over 50 age who had only vaginal delivery. Anal manometry test and three dimensional endoanal ultrasonography was applied to all groups. No statistically significant difference was found between the resting pressure (RP) and squeeze pressure (SP) values of groups. No statistically significant difference was found between Group 1 and Group 2 in terms of both internal anal sphincter (IAS) and external anal sphincter (EAS) thickness.