Şizofreni hastaları ve birinci derece akrabalarında minör malformasyonlar ile bilişsel fonksiyonların ilişkisi minor physical anomalies and cognitive correlates in schizophrenia patients and their first degree relatives
- Tez No: 454078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni hastaları, birinci derece yakınları ve sağlıklı gönüllülerde minor fiziksel anomalilerin bilişsel işlevlerle ilişkisini karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. Yöntem: Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi hastanesi psikiyatri polikliniğinde yapılmış, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı alan, alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan 18-65 yaş aralığındaki toplam 50 hasta alındı. Hastaların birinci derece yakınlarının oluşturduğu grup ve hastalarla yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu çalışmada yer alan diğer iki gruptu. Bu son iki grupta da gönüllü sayısı 50 idi. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacılar tarafından geliştirilmiş araştırmanın amacına uygun yarı-yapılandırılmış sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu ile birlikte Minor Malformasyonlar Ölçeği, Stroop testi, Wisconson kart eşleme testi, SCID 1 ve farklı olarak sadece şizofreni grubuna Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği uygulandı.“SPSS 22.0”programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmada şizofreni hastaları ve birinci derece yakınlarında ağız anomalileri (yarık dil) kontrollere göre anlamlı olarak daha sık gözlenmiştir. Şizofreni hastalarında kulak anomalileri (özellikle kulak asimetrisi) birinci derece yakınlarına ve kontrollere göre anlamlı olarak daha sık gözlenmiştir. Şizofreni hastalarında kulak anomalileri ile Stroop testi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmış olup, bu ilişki birinci derece yakınlarda ve kontrollerde saptanmamıştır. Şizofreni hastalarında ekstremite tutulumu ile S3 Stroop testi hata sayısı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Birinci derece akrabalarda ağız tutulumu ile S1 Stroop test skoru, S3 Stroop testi hata sayısı arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Kontrollerde ise ağız tutulumu ile S5 Stroop test skoru, S5, S3 Stroop testi hata sayısı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, kulak anomalileri hasta grubunda kontrollerden daha yüksek, ağız anomalileri ise hasta ve yakınlarında kontrollerden daha yüksek saptanmıştır. Bu bulgu MFA'ların hastalıkla ilişkili olabileceği ve bu ilişkinin genetik bir zemine dayandığını gösteriyor olabilir. İkinci önemli bulgumuz ise şizofreni hastalarında kulak anomalileri ve Stroop testi arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olmasıdır. Bu da bize minor fiziksel anomaliler ve şizofreni açısından en azından hastaların bir kısmında nörogelişimsel ortak bir yolun var olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between minor physical anomalies and cognitive functions in schizophrenic patients and their first degree relatives in comparison with healthy controls. Method: This descriptive and cross sectional study was performed at the psychiatric inpatient unit of the Akdeniz University Hospital. 50 patients diagnosed with Schizophrenia according to DSM-V diagnostic criteria without alcohol and substance using disorder were included in this study. The other two study groups were the first-degree-relative group and age and sex matched psychiatrically healthy control group. Both groups also consisted of 50 volunteers. All participants were given a Socio-demographic Data Form designed by the researchers which was in question-answer format and performed in a face-to-face fashion, together a structured scale for detection of Minor physical anomalies, The Stroop test, Wisconsin Card Sorting Test, Positive and Negative Symptoms Scale was applied only to the patient group. Data was analyzed using“SPSS 22.0”program. Results: In schizophrenia and first degree relatives, mouth anomalies (heightened tongue) were observed more frequently than controls. In patients with schizophrenia, ear anomalies (especially ear asymmetry) were significantly more common than first-degree relatives and controls. A statistically significant relationship was found between the ear anomalies and the Stroop test in patients with schizophrenia, and this relationship was not found in other groups. There was a significant positive correlation between MPAs in extremity region and the number of errors in the S3 Stroop test in patients with schizophrenia. There was a significant negative correlation between MPAs in mouth region and S1 Stroop test score and S3 Stroop test error in first degree relatives. In the controls, there was a significant positive correlation between MPAs in mouth region and S5 Stroop test score, S5, S3 Stroop test error number. Conclusion: As a result, ear anomalies were higher in the patient group than controls and mouth anomalies were higher in patients and their relatives than controls. This may indicate that the MFA may be related to the schizophrenia disease, based on a genetic basis. Our second important finding is that there is a significant relationship between ear anomalies and Stroop test in patients with schizophrenia. This suggests that we have at least a common neurodevelopmental pathway in some of the patients in terms of minor physical anomalies and schizophrenia.