İstihdam politikaları ve İŞKUR : Gaziantep ili örneği
Employment policies and İŞKUR : Gaziantep sample
- Tez No: 454225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ GÖLPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak rekabet piyasasında, güçlü bir ekonomiden söz edebilmek için üretime yönelik kalkınma hamlesinin olması gerekmektedir. Üretim faktörlerinin en temeli işgücüdür. İşgücü ise istihdam ve işsizliğin hem sebebi hem de sonucudur. İstihdam ve işsizlik, tüm dünyada ve Türkiye'de bazen ekonomik krizlerin doğal bir süreci bazense yanlış istihdam politikalarının sonucu olabilmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir istihdamın sağlanması, istihdamın arttırılması ve işsizliği olumsuz sonuçlarının giderilmesi için kapsamlı, tutarlı stratejiler geliştirilmeli, istihdamın tüm aktörlerini eş uyumlu hale getirecek politikalar üretilmeli ve uygulanmalıdır. Böylece, istihdam politikaları ile işsizlik sorununun çözülmesi, yoksulluğun önlenmesi ve gelirin eşit ve adil dağılımının sağlanması amaçlanmaktadır. Ekonomik ve sosyal olumsuz bir durum olan işsizlik, sadece ülkelerin değil her hanenin bir sorunudur. Bu çalışmada; istihdam politikalarında AB temel kriterleri gözetilerek AB ve Türkiye işgücü piyasası ve uygulamaları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, istihdama yönelik Türkiye'de uygulanan mesleki eğitimler, sosyal yardımlar, istihdam teşviklerinin önemi ile İŞKUR'un, temel görev ve hizmet alanı içerisine giren istihdam politikaları ve uygulamaları incelenmiş, bu uygulamaların Gaziantep ili özelinde işsizlik sorununun çözümündeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A production – oriented initiative is needed to create a solid economy in the competitive market circumstances of globalization. Most fundamental factor of production is labor force. It is both the cause and effect of employment and unemployment. Employment and unemployment are, sometimes the natural process of economic crises and might also be the result of incorrect employment policies. For this reason comprehensive, consistent strategies need to be developed, and policies that will ensure compatible functioning of all actors of employment need to be produced and employment in order to ensure sustainable employment, increase employment and to eliminate the negative consequences of unemployment. Therefore employment policies will allow for solving unemployment problem, preventing poverty and ensuring equal and fair distribution of income. Unemployment, which is an economic and societal issue, is a cause of concern not only for countries but also for each household. This study compares labor market and practises of EU and Turkey on the basis of fundamental criteria of EU about employment policies. The study also investigates employment-oriented vocational trainings, social assistance mechanisms, employment incentives and their relevance in Turkey as well as employment policies and practices falling into the scope of functions of Turkish Employment Agency and the impacts of such practises on solving the unemployment problem in the province of Gaziantep.