Turizm öğrencilerinin sektöre yönelik imaj algılarının kariyer yapma istekleri üzerine etkisi: Ege Bölgesinde bir uygulama
The impact of tourism students' image perception on the sector's willingness to make a career: An application in the Ege Region
- Tez No: 454427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜMEYRA TÖRE BAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, üniversitede turizm eğitimi alan öğrencilerin sektöre yönelik imaj algılarının, kariyer yapma isteklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda konuyla ilgili literatürden araştırmanın teorik kısmı hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2015-2016 öğretim yılında Ege Bölgesi'nde Turizm Fakültelerinde Turizm eğitimi gören öğrenciler oluşturmaktadır. Konuyla ilgili olarak turizm fakülteleri öğrencileri üzerinde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket üç bölümden oluşturulmuştur. Anketin ilk bölümünü katılımcıların bireysel özelliklerinin belirlenmesinin amaçlandığı sorular oluşturmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümlerde katılımcıların sektöre yönelik kurumsal imaj algıları ve kariyer yapma isteklerine ilişkin etkilerinin belirlenmesi amacıyla kurumsal imaj ve kariyer yapma isteği ölçeklerine yer verilmiştir. Anketin kurumsal imaj ve kariyer yapma isteği ile ilgili ölçeklerine ilişkin gerekli olan geçerlilik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Anket sonucu elde edilen bilgiler sonucunda katılımcıların ifadelere vermiş oldukları yanıtların frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin sektöre yönelik kurumsal imaj algılarının ve kariyer yapma isteklerinin katılımcıların bireysel özelliklerine göre anlamlı bir farklılığın bulunup bulunmadığını belirleyerek, ikili karşılaştırmalarda t testi, üç veya daha fazla karşılaştırmalarda varyans (ANOVA) analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin sektöre yönelik kurumsal imaj algılarının kariyer yapma istekleri arasındaki ilişki/etki korelasyon ve regresyon analizi ile tespit edilmiş olup, katılımcıların sektöre yönelik imaj algılarının kariyer yapma istekleri arasında anlamlı bir etkinin varlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the effects of universty tourism education students' perceptions of the institutional image pertaining to the sector on their willingness to make a career. The theoretical part of the research literature on the subject has been prepared fort his purpose. The scope of the research, in the Aegean region in 2015-2016 academic year is comprised of students receiving training in Tourism Faculty of Tourism. A survey on the tourism faculty students on the issue was conducted. The questionnaire used as a data collection tool was created theree sections. The first part of the survey is the question that aimed to determine the individual characteristics of the participants. In the second and third sections, there were scales of institutional image and career making desire to determine the effects of the participants on the sectorel image perceptions and desire to make a career. The validity and reliability analyzes of the questionnaire regarding the institutional image and the scale of the request to make a career were carried out. As a result of the survey results, the frequency, percentage and arithmetic mean of respondents' responses were determined. In addition to this, t test was used in binary comparisons and variance (ANOVA) analysis in three or more comparisons by determining whether the students' perceptions of institutional image pertaining to the sector and their desire to make a career were significantly different according to the individual characteristics of the participants. According to the results obtained, relationship/effect correlation and regression analysis between the students' desire to make a career and sectoral oriented corporate image perceptions were determined and there was a significant effect of the participant's institutional image perceptions on their career desire for career.