Böhmit mineralinin elektrokinetik davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 45463
  2. Yazar: TURGAY ŞANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada; sentetik böhmitin geniş bir pH aralığında (2-12) su, farklı elektrolitler [KNO3, K2S04, NH4N03, (NH4)2 SO4, AI(N03)3, AI2(S04)3] ve potasyum oleat çözeltilerindeki elektrokinetik davranışı incelenmiştir. Bütün süspansiyonların denge pH'sını belirlemek için; süspansiyon pH'ları ayarlandı ve bilinen zaman aralığında ölçüldü. Bu çalışma neticesinde denge zamanı 36 saat olarak belirlendi. Üç farklı tuz konsantrasyonunda (10"3 10~4, 10'^M) hazırlanan süspansiyonların zeta potansiyelleri mikro elektroforez hücresi kullanılarak tespit edildi. Süspansiyonun zeta potansiyeline pH'nın ve farklı konsantrasyondaki elektrolitlerin etkisi incelendi. Zeta potansiyeli neticeleri böhmitin ZPC noktasının pH= 8.94 olduğunu gösterdi. Nitrat anyonu içeren tuzların etkisi sülfat anyonu içerenlerden daha azdır. Elde edilen neticeler potasyum oleat hariç örneklerin zeta potansiyellerinin aynı ZPC noktasına sahip olduğunu gösterdi ve bu tuzların [KNO3, K2S04, NH4N03, (NH4)2S04, AI(N03)3, AI2 (S04)3] indifferent iyonlar olarak etkilediği görüldü. Artan potasyum-oleat konsantrasyonu ile mineralin ZPC noktası azaldı ve bu tuzun spesifik olarak adsorblandığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; the eiektrokinetic behaviour of synthetic boehmit have been investigated in the water, various electrolytes [KNO3, K2S04, NH4NO3, (NH^ S04, AI(N03)3, AI2 (S04)3J and potassium oleat in the large pH range (between 2-12). To determine the balance pH of all suspensions; pH of suspensions was adjusted and their pH was measured at the known time interval. At the end of this work, the balance time was determined as 36 hours. The zeta potentials of the suspensions which were prepared in three diffrent salt concentrations (10“3 10”^, 10"^M) were investigated using micro-electrophoresis cell. The effects of pH and concentration of various electrolytes on the zeta potential of the suspensions were indicated that ZPC of Böhmit was 8.94. The effects of salts containing nitrate anion were lesser than salts contraining sulphate anion. The results obtained, indicate that the zeta potentials of the samples have the same ZPC, except in the presence of potassium oleat, and these salts have affected as indifferent ions. With the increasing potassium oleat concentration, the ZPC of the mineral has decreased and this salt has been adsorbed specifically.