Sekiz haftalık antrenmanda sözel geribildirimin, basketbolda turnike, top sürme, yaşam doyumu ve özyeterlik, üzerine etkisi
The effect of an 8-week verbal feedback on lay up and dribbling in basketball, life satisfaction and self-efficacy
- Tez No: 454769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; antrenmanlarda sporcuya verilen sözel geribildirimlerin, basketbolda turnike, top sürme ile yaşam doyumu ve özyeterlik üzerine etkisinin incelenmesidir. 2016-2017 yılında Toros Üniversitesinde eğitim öğretim gören ve bazı değişkenler açısından benzerlik gösteren iki grupta toplam 40 öğreci ile araştırma yapılmıştır. Araştırma grubunun, yaş ortalaması deney grubu için (20,87± 1,61) ve kontrol grubu için (20,60±1,09)'dur. Veri toplama araçları olarak Diener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Yetim (1991) tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği; Riggs, Warka, Babasa, Betancourt ve Hooker tarafından 1994 yılında geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Öcel (2002) tarafından yapılan Özyeterlik Ölçeği ile geçerlik ve güvenirlik çalışması Çamur (2001) tarafından yapılan Top Sürme Değerlendirme Formu ve Turnike Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Veri analizinde puanların normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Grupların öntest ve son test puanları arasındaki farkı belirlemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testinden yararlanılmıştır. Çalışmada, anlamlılık düzeyi olarak istatistiksel işlemlerde 0.05 kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre deney grubu ön test-son test top sürme değerleri ve turnike değerleri arasında anlamlı fark çıkmıştır (p 0.05). Deney ve kontrol grupları arası farkları belirleyebilmek için Mann-Whitney U Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of an 8-week long verbal feedback on lay up and dribbling during basketball trainings, life satisfaction and self-efficacy. The study was conducted in 2016-2017 on a total of 40 registered students in two groups at Toros University who also displayed simlarities based on particular variables. The arithmetic age average of the experimental group is (20,87 ± 1,61) whereas the control group's average is (20,60 ± 1,09). For data collection, three different scales were used; the Turkish adaptation (Yetim, 1991) of the life satisfaction scale by Diener and his friends (1985), the Turkish adaptation (Ocel, 2002) of the self-efficacy scale by Riggs, Warka, Babasa, Batencourt and Hooker (1994) and the lay up and dribbling forms devised to maintain the validity and the reliability of the research by Camur (2001). The Shapiro-Wilk Test was conducted to determine whether the scores in data analysis are within a normal variance. To determine the difference between the pre-test and post-test results, Wilcoxon's Signed Rank Test was implemented. 0.05 was used to obtain a significance statistical difference. A significant statistical difference was detected between the pre-test and post-test results of the experiment group based on their lay-up and dribbling scores (p0.05). Man-Whitney U test was implemented to be able to observe the difference between the control group and the experiment group.