Miyofibril ve sarkoplazmik hipertrofi antrenmanlarının kas hipertrofisi ve kuvveti üzerine etkisi
The effect of myofibryl and sarcoplasmic hypertrophy training on muscle hypertrophy and strength
- Tez No: 867612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SÖZEN, DOÇ. DR. ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, miyofibril ve sarkoplazmik hipertrofi antrenmanlarının kas hipertrofisi, kuvveti ve seçilmiş antropometrik özelliklerin üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20-35 yaş arası toplam 30 sağlıklı erkek gönüllü katılmıştır. Çalışmaya katılan bireyler bilgisayar ortamında rasgele 15 miyofibril (yaş: 25,13 ±5,56 (yıl), ağırlık: 83,95 ±13,18 (kg), boy: 178,10 ±7,42 (cm), VKİ: 26,42 ±3,58 (kg/m2)) ve 15 sarkoplazmik (yaş: 25,41 ±5,90 (yıl), ağırlık: 83,91 ±14,31 (kg), boy: 177,37 ±7,56 (cm), VKİ: 26,61 ±3,82 (kg/m2)) hipertrofi antrenman grupları olarak atanmıştır. Çalışma sekiz haftalık miyofibril ve sarkoplazmik antrenmanın etkilerini görebilmek için ön test- son test desenine göre tasarlanmıştır. Antropometrik ölçümler boy (m), ağırlık (kg), VKİ (kg/m2) ile omuz, göğüs, bel ve baskın taraf üst kol ve uyluk bölgesi çevre (cm) ölçümlerini içermektedir. Pectoralis majör (PM), latissimus dorsi (LD) ve quadtriceps femoris (QF) kas görüntüleme ölçümleri Ordu Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Radyoloji Anabilim Dalında uzman hekim tarafından ultrasonografi cihazıyla değerlendirilmiştir. Kuvvet ölçümleri için bench press, squat ve deadlift 1 RM ölçümleri antrenman öncesinde ve antrenman sonrasında alınmıştır. Bulgular: Miyofibril ve sarkoplazmik hipertrofi antrenman gruplarının baskın taraf PM, LD kaslarının ön test-son test ultrason verisi fark ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Miyofibril ve sarkoplazmik hipertrofi antrenman gruplarının baskın olmayan taraf PM, LD kaslarının ön test-son test ultrason verisi fark ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Miyofibril antrenman grubunun bench press, squat ve deadlift kuvvet değerleri ön test- son test ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sarkoplazmik antrenman grubunun bench press ve deadlift kuvvet değerleri ön test- son test ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Miyofibril ve sarkoplazmik hipertrofi antrenman gruplarının bench press, squat ve deadlift ön test-son test kuvvet verisi fark ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda miyofibril hipertrofi antrenmanı kas ultrasonografi görüntülerine göre sarkoplazmik antrenman grubuna göre daha fazla hipertrofi sağladığı bulunmuştur. Bu sonuçla çevre ölçümlerinde 6 haftalık antrenman sonunda fark olmasa bile kas inşasında hipertrofi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of myofibril and sarcoplasmic hypertrophy training on muscle hypertrophy, strength and selected anthropometric characteristics. Materials and Methods: A total of 30 healthy male volunteers aged 20-35 years participated in the study. Participants were randomly assigned to 15 myofibrillar (age: 25.13 ± 5.56 (years), weight: 83.95 ± 13.18 (kg), height: 178.10 ± 7.42 (cm), BMI: 26.42 ±3.58 (kg/m2)) and 15 sarcoplasmic (age: 25.41 ±5.90 (years), weight: 83.91 ±14.31 (kg), height: 177.37 ±7.56 (cm), BMI: 26.61 ±3.82 (kg/m2)) were assigned as hypertrophy training groups. The study was designed according to a pretest-posttest design to see the effects of eight weeks of myofibril and sarcoplasmic training. Anthropometric measurements included height (m), weight (kg), BMI (kg/m2) and circumference (cm) of the shoulder, chest, waist and dominant side upper arm and thigh. Pectoralis major (PM), latissimus dorsi (LD) and quadriceps femoris (QF) muscle imaging measurements were evaluated by an expert physician at Ordu University, Department of Internal Medicine, Department of Radiology using an ultrasonography device. For strength measurements, bench press, squat, and deadlift 1 RM measurements were taken before and after training. Results: There was a statistically significant difference between the mean pretest-posttest ultrasound data of the dominant side PM, LD muscles of the myofibrillar and sarcoplasmic hypertrophy training groups. There was a statistically significant difference between the pre-test and post-test ultrasound data of the non-dominant side PM, LD muscles of the myofibril and sarcoplasmic hypertrophy training groups. A statistically significant difference was found in the pre-test-post-test means of bench press, squat, and deadlift strength values of the myofibril training group. A statistically significant difference was found in the bench press and deadlift strength values of the sarcoplasmic training group in the pre-test and post-test averages. There was a statistically significant difference in the mean difference of bench press, squat and deadlift pretest-posttest strength data of myofibril and sarcoplasmic hypertrophy training groups. Conclusion: As a result of our study, myofibril hypertrophy training provided more hypertrophy than the sarcoplasmic training group according to muscle ultrasonography images. With this result, hypertrophy in muscle building was observed even if there was no difference in circumference measurements at the end of 6 weeks of training.