İşletmelerde oryantasyon eğitiminin örgütsel sinizme ve örgütsel bağlılığa etkisi Aydın OSB'de bir uygulama
Effects of organizational cyncism and organizational commitment to the orientation training at the company a study in Aydın OIS (Organized Industrial Site)
  1. Tez No: 454815
  2. Yazar: ÜMİT KACIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşamlarını devam ettirme ve kar amacıyla faaliyette bulunan işletmeler maksimum kar ve minimum maliyetle üretimlerini gerçekleştirmek isterler. Üretimi daha verimli ve etkin gerçekleştirmek için teknoloji olanaklarının varlığı bir işletme için önemlidir. Ancak bu teknolojik olanakların kullanımını bilen, işletme için arzulu, örgütüne bağlı ve iş ortamından uzak olmayan çalışanların varlığı çok önemlidir. Özellikle işe yeni başlamış bir personelin yeni bir kurumda çalışması için çalışma ortamına ve işletmenin sunmuş olduğu iş imkanlarına hızlı bir şekilde alışması gerekmektedir. Yapılan işe alıştırma eğitimiyle de yeni işgören çalışma ortamına alıştırılıp, yapacağı işi, iş arkadaşlarını, yöneticileri tanıyarak işletmenin bir parçası haline getirilmeye çalışılır. İşe alıştırma eğitimiyle işgören yeni işinin ilk döneminde ortaya çıkabilecek üretim kaybından uzaklaştırılırken işletmenin bir parçası olarak örgütüne bağlanma düzeyi yükseltilip işletme için olumsuz düşünce ve davranışları kabullenmesi engellenmeye çalışılır. Bu çalışmada da işletmelerde yeni işe alınmış işgörenlerin işe alışma süresinin daha hızlı bir şekilde aşılması, üretim kayıplarının azaltılması, personel devir hızının düşürülmesi amacıyla uygulanan işe alıştırma (oryantasyon) eğitimi programları sonucunda bireylerin örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizm düzeylerindeki değişimler incelenmiştir. Bu bağlamda Aydın Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan bir üretim işletmesinde uygulanan yüz yüze anket yöntemi sonucu elde edilen verilerleçalışanların, Oryantasyon Eğitiminin Etkinliği ile ilgili fikirleri, Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Sinizm düzeyleridemografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği T Testi ve ANOVA ile tespit edilmeye çalışmıştır. Yapılan Korelasyon analiziyle de işe alıştırma eğitiminin, örgütsel bağlılık ve örgütsel sinizmle ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İşe Alıştırma Eğitimi, Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Sinizm
Özet (Çeviri)
Most of the companies' which aims to make profit and continue to their lifespan further, would like to achieve the maximum profit and minimum cost of their production. It is important for a company the presence of technological opportunities to accomplish efficient and effective production. However it is crucial to have employees who know the usage of those technological devices, work avidly for their company and committed to their company by heart. It is necessary especially for a new employee to settle down in a new company, working environment and business opportunities that offered by a company expeditiously if s/he wishes working for a company. With the help of orientation training new employee is tried to be a part of the company by adjusting him/her to the new working environment and getting to know the work s/he will do, co-workers and manager. Thanks to orientation training new employee is tried to be kept off potential loss of productivity and be enhanced commitment level as a part of the company and be hindered negative thoughts and behaviours for a company at the first term of his/her new job. In this study it is aimed to surmount the duration of orientation more rapidly, minimise the production loss of the employee and decrease the employee turnover rate of the company. In consequence of applied orientation training the variance of organizational commitment and organizational cynicism level of the employee were investigated. In this regard face to face survey method was applied at a manufacturing company in organized industrial site in Aydın. With the obtained data at the end of application it was tried to be determined opinions about orientation training activity, organizational commitment and organizational cynicism level of the employees according to their demographics attributes by using T-Test and ANOVA Test. The relation between orientation training and organizational commitment and organizational cynicism was investigated by using correlation analysis. KEYWORDS: Orientation Training, Organizational Commitment, Organizational Cynicism