İnşaat sektöründeki iş kazalarının istatistiksel araştırması ve diğer sektörlerdeki iş kazaları ile karşılaştırılması
- Tez No: 45498
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ İŞ KAZALARININ İSTATİSTİKSEL ARAŞTIRMASI VE Dİ?ER SEKTÖRLERDEKİ İŞ KAZALARI İLE KARŞILAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) EMİNE GÜLAY ÖZ ŞEKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZ Bu çalışmanın birinci bölümünde genel olarak iş kazaları ikinci bölümde ise ekonomik faaliyet kollarına göre sektörle rin ayırımları incelenmiştir. Ayrıca sektörlerin kendi arala rında iş kollarına göre dağılımları yapılmış ve buna göre iş kazaları ve sigortalı kişi sayıları üçüncü bölümde araştırıl mıştır. Verilerin değerlendirilmesinde F testi, Scheffe testi ve grafikler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar sonuç bölü münde sunulmuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Kaza, İş kazası, Ekonomik Faaliyet Kolları, F testi, Scheffe testi Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Aydın UNSAL
Özet (Çeviri)
STATISTICAL RESEARCH OF OCCUPATIONAL ACCIDENTS IN THE CONSTRUCTION SECTOR AND THE COMPARISON OF THESE ACCIDENTS WITH THOSE OF THE OTHER SECTORS (M.Sc. Thesis) EMİNE GÜLAY OZŞEKER INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OF GAZİ UNIVERSITY 1995 ABSTRACT In this study, the first chapter is devoted to the general discusion of occupational accidents. The kinds of economic activities on the basis sectors has been examined in the second chapter. Distribution of sectors with regard to their subbranches has been presented and also occupational accidents and numbers of insured persons have been examined in the third chapter. F-tests and Scheffe Tests have been employed and graphics have been given for data perception. The results obtained by making use of the above mentioned statis tical techniques have been presented in the last chapter. Science Code: Key Words : Accident, Occupational accident, Kinds of economic activities, F-test, Scheffe test. Number of pages: 109 Supervisor : Ass t. Prof.Dr. Aydın UNSAL II