Yüksek yapılarda taşıyıcı sistem sorunları
  1. Tez No: 45499
  2. Yazar: EKREM BALİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Türkiye'de özellikle son yallarda yüksek yapılara talep çok fazla olmuştur. Özellikle iş merkezlerinde arsa fiyatlarının artması bu konudaki talebin artmasına dolayısıyla yüksek yapıların artmasına sebep olmuştur. Türkiye bilindiği üzere deprem kuşakları üzerinde bulunan bir ülkedir. Bu da yüksek yapıların inşaasında taşıyıcı sistemlerin önemini arttırmaktadır. Japonya gibi deprem konusunda çok deneyimli bir ülkede dahi beşbin (5000)' i aşkın kişinin ölmesi depreme dayanıklı yapıların taşıyıcı sistemi, malzemesi ve ilave tedbirlerinin neler olabileceği konusunda bize yol göstermiştir. Ahşap iskeleti veya kum, kireç, çimento karışımı klasik sistemle yapılmış binaların yıkıldığı, yumuşak toprak üzerine inşaa edilmiş binaların depreme dayanamadığı tesbit edilmiştir. Ancak sonradan deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşaa edil- olan çelik ve beton binalar ile deprem izalatörü bulunan binaların sağlam olarak ayakta kaldığı görülmüştür. Bu da yapılan yüksek binalarda deprem izalatörü ile modern taşıyıcı sistemlerin kullanılmasının gerektiğini, klasik sistemlerle inşaa edilen bina ve yüksek binaların depreme karşı dayanıklı olmayacağını gösteriyor. I -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently there has been a great demand for high buildings in Türkiye. The demand has inreased especially because of high prices of land at trade centers As iş known, Türkiye is on a line of earthquake -This enhances the importance of construction systems in high buildings. The death-tall of 5000 people even in Japan, which is the most experienced in terms of earthquakes, gives us cues as to what to use as earthquake-resistant construction systems and what precautions are to be taken. Buildings having wooden skeleton or classically made with to mixture of sand, lime and cement and those that have been built upon softa land are found to be irresistant to eartquakes Steel and concrete buildings which have been built in accordan ce with eartquake regulations and which have earthquake isola tor are found to be intact. This shows that in constructing high buildings, modern construction systems and eartquake isolators must be used and that classically constructed buildings or high buildings are not resistant to earthquakes. II