12 haftalık voleybol antrenmanlarının 15-18 yaş gurubu öğrencilerin fiziksel ve motorik özellikleri üzerine etkisi
The effects of 12 weeks volleyball tranings on physical and motoric features over 15-18 years old students
  1. Tez No: 455079
  2. Yazar: FATİH EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar Fatih Anadolu Lisesinde öğrenim gören 40 öğrenci üzerinde yapıldı.12 hafta Voleybol antrenmanı yapıldı. Haftada 2 gün (Pazartesi, Cuma) öğrencileri zorlamayacak şekilde antrenman uygulandı. Hedef kalp atım sayıları % 40-50 şiddetinde olup, Antrenman süresi 60-75 dakika arasında yapıldı. Kontrol grubuna hiçbir egzersiz yaptırılmadı ve günlük yaşamları devam etmeleri sağlandı. Araştırmaya katılan sporculara uygulanan tüm ölçümler ve testler 12 haftalık Voleybol antrenman programı başlamadan önce (ön test) ve 12 haftalık voleybol antrenman programı bittikten sonra (son test) olmak üzere iki kez yapıldı. Araştırma verilerinin analizleri SPSS istatistik paket programında yapılıp, tüm verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları belirlenerek, ön ve son test değerlerinin arasındaki farklılıkların tespitinde, Paired Samples t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is specifying the effects of 12 weeks volleyball trainings on physical and motoric properties over 15-18 years old students. The study was done in Afyonkarahisar Fatih High School in 2015 over 40 students. During the study with the volleyball trainings, 2 times in a week (Monday and Friday) some trainings methods have been applied on students that were able to do easily. Heart beatings number is determined as %40-50, in 60-75 minutes training periods. On the other hand no training has been applied on on“Control Group”and they were let to live their daily life. All evaluations which were done over students at the beginning of the study and after the study that took 12 weeks. In order to analysis the study SPPS program has been used meanwhile by evaluating all arithmetic average, standard deviation, and differences between first and last test values, Paired Samples t-test were applied. In this study when it was evaluated before and after test results of the test subjects and control group in body weight, body mass index, vertical jump, long jump, crunch, pushup, 30 mt.