8 haftalık kuvvet antrenman programının 11-12 yaş grubu kız mini voleybolcuların bazı motorik ve teknik özellikleri üzerine etkisi
The effects of eight weeks strength training programme on some motorik and technical characteristics of 11-12-year-old girls mini volleyball players
  1. Tez No: 375076
  2. Yazar: NEBAHAT ELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, haftalık 8 kuvvet antrenman programının 11-12 yaş grubu kız mini voleybolcularının bazı motorik ve teknik özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi ve varsa motorik ve teknik özellikler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 2011-2012 sezonunda kulüp ve okul müsabakalarında oynayan; toplam 36 ( Deney grubu (n=18) yaş 11.6±0.5 yıl , boy uzunluğu 163.5±9.6 cm, vücut ağırlığı 53.5±8.8 kg, spor yaşı 18.1±5.1 ay; kontrol grubu (n= 18) yaş 11.6±0.5, boy uzunluğu 163.8±6.8 cm, vücut ağırlığı 54.0± 5.07 kg, spor yaşı 18.0± 10.0 ay ) kız sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, bazı motorik özellikleri belirlemek amacıyla; mekik, şınav, dikey sıçrama ve durarak uzun atlama testleri uygulanmış, temel teknik özellikleri belirlemek amacıyla; parmak pas, manşet pas ve servis test bataryaları hazırlanmıştır. İlk ölçümler alındıktan sonra, deney grubuna, haftada üç gün, bir saat on beş dakika süren sekiz haftalık kuvvet antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu sekiz hafta süresince teknik antrenmanlarına devam etmiştir. Sekiz haftalık antrenman programı sonrası iki grubun son ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler, Sigma Plot 11.0 (Systat Software Inc, USA) istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the effects of eight weeks strength training programme on some motoric and technical characteristics of 11-12-year-old girls mini volleyball players. Thirty six subjects who played in club and school matches (experimental group (n=18), age 11.6±0.5 year , body height 163.5±9.6 cm, body weight 53.5±8.8 kg, age of experience 18.1±5.1 month; control group (n= 18), age 11.6±0.5 year, body height 163.8±6.8 cm, body weight 54.0± 5.07 kg, age of experience 18.0± 10.0 month) voluntarily participated in this study. Sit-up, push-up, vertical jump, standing long jump test were performed in order to determine some motoric characteristics; setting, digging and serve test batteries were performed in order to determine some technical characteristics of the subjects. Eight weeks strength training programme was applied (three days per week, seventy five minutes for each training session) on the experimental group after taking the first measurements. On the other hand, during these eight weeks, control group continued to their regular volleyball training. Last measurements were taken from both groups after eight weeks. All datas were evaluated by Sigma Plot statistical software.