Hemiparezik serebral palside yüzeyel duyu, derin duyu ve iki nokta ayrımı duyusunun fonksiyonel bağımsızlık düzeyine etkisi
Superficial sensory, deep pressure sensory and two point discrimination effects on functional independence measurement in children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 435673
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, hemiparetik serebral palside yüzeyel duyu ve iki nokta ayrımı duyusunun fonksiyonel bağımsızlık düzeyine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören 5-18 yaş arası 30 hemiparetik serebral palsili ve 30 sağlıklı çocuk alındı. Çocukların demografik ve hastalık bilgileri kayıt edildi. Ölçümler etkilenen ve sağlam tarafta yapıldı. Duyu değerlendirmeleri taktil duyu ve iki nokta ayrımı duyusunu içermektedir. Değerlendirmeler median, ulnar ve radial sinirler için tenar bölge, hipotenar bölge ve dorsalde ise başparmak ile işaret parmağı arasından yapıldı. Hemiparetik serebral palsili çocukların sağlam taraf bulguları sağlıklı çocukların dominant tarafları ile karşılaştırıldı. Motor değerlendirmelerde Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi tespitinde ise Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) kullanıldı. Hemiparetik serebral palsili çocukların etkilenen taraftaki duyu bozuklukları ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre; Hemiparetik serebral palsili çocuklarda yüzeyel duyu ve iki nokta ayrımı duyusunun bağımsızlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (p0.05). Hemiparetik Serebral Palsili çocuklarda üst ekstremite duyu bozukluklarının bağımsızlık düzeyi ile ilişkili olduğu belirlenmiş olmasına rağmen bu ilişkiler hakkında daha çok sayıda araştırma yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was planned to investigate superficial sense and two point discrimination effects on functional independence measurement in children with hemiparetic cerebral palsy. 30 children with hemiparetic cerebral palsy from rehabilitation clinic participated in this study.30 hemiparetic children aged between 5 and 18 years, and thirty healty children participated in the study. This study was recorded demographic characteristics. All measures were conducted for impaired hand and unimpaired hand. Sensory evalution was included superficial sense and two point discrimination. Sensory evalution was assessed at thenar, hypothenar areas and between thump and index finger at dorsal for median, ulnar and radial nerves. Motor assesments were applied Gross Motor Function Measure Classification System, Functional İndependence Measure for Children. The relationship between impaired limb of children with hemiparetic cerebral palsy with functional independence measurement was compared. According to result; Superficial sense and two point discrimination were found significant differences between functional independence measurement (p0.05). Altough our study was concluded children with hemipatetic cerebral palsy of upper limb sensory deficits correlation with functional ındependece measure partially, more research were needed about these correlation.