Şizofreni hastaları ve sağlıklı kontroller arasında serum tümör nekrozan faktör ilintili apoptozun zayıf indükleyicisi (tweak) düzeyi karşılaştırılması
Comparison of serum tumor necrosis factor-like weak inducer of apoptosis (tweak) levels in patients with schizophrenia and healthy control subjects
- Tez No: 455209
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Şizofreni artmış sitokin ve kemokin seviyelerini içeren immun-inflamatuvar yolakların aktive olmasıyla birliktedir. Yakın zamanda yapılan şizofreni araştırmaları tanı, hastalık şiddeti ve tedavi direncini belirlemede yüksek prediktif değeri olan biyobelirteçleri bulmayı amaçlamıştır. Artmış tümör nekrozan faktör (TNF) ilintili apoptozun zayıf indükleyicisi (TWEAK) seviyeleri, nöroinflamasyon ve nörodejenerasyonla ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmadaki amaç, şizofreni hastalarında TWEAK serum seviyelerinin farklı olup olmadığını araştırmak, şizofreni hastaları ile sağlıklı kontroller arasındaki serum TWEAK düzeyi açısından karşılaştırmak ve metabolik sendrom ile serum TWEAK düzeyi arasındaki korelasyonu göstermektir. Bu amaçla, şizofreni tanısı konmuş 140 hasta ve 40 sağlıklı kontrol karşılaştırılmıştır. Hastalar SCID-I, PANSS ve BPRS ile değerlendirilmiştir. İnsan TWEAK ELISA kiti kullanılarak serum TWEAK düzeyi ölçülmüştür (eBioscience, lot no: BMS2006INST). Hasta ve kontroller arasında yaş, cinsiyet, sigara, vücut kitle indeksi ve metabolik sendrom açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Şizofreni hastalarında serum TWEAK seviyeleri, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (435,99±139,32 pg/ml ve 323,00±75,38 pg/ml, p=0.000). Şizofreni hastalarında serum CRP seviyelerinin de kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (6,55±8,48 ve 3,10±2,99, p=0.007). CRP ve PANSS puanları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Serum TWEAK düzeyleri toplam PANSS puanı (r=-0,202, p=0,017), negatif alt ölçek puanı (r=-0,169, p=0,046) ve genel psikopatoloji alt ölçek puanı (r=-0,185, p=0,029) ile negatif korelasyon göstermiştir. Serum TWEAK düzeyleri ile klorpromazine eşdeğer dozlar ve metabolik sendrom arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Bu çalışma, şizofreni için CRP'nin durum (state) bağımlı, TWEAK'in ise boyut (trait) bağımlı belirteç olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının tekrarlanabilmesi için, daha geniş örneklemli ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is associated with the activation of immune-inflammatory pathways including the increased cytokine and chemokine levels. Recent studies of schizophrenia have been aimed to find biomarkers with a high predictive value in determining diagnosis, disease severity and treatment resistance. Elevated levels of TWEAK have been found to be associated with neuroinflammation and neurodegeneration. The aim of this study is to investigate whether patients with schizophrenia have different serum levels of TWEAK, to compare patients with schizophrenia and healthy controls in terms of serum TWEAK levels and to demonstrate the correlation between serum levels of TWEAK and metabolic syndrome. 140 patients diagnosed with schizophrenia and 40 healthy controls were compared. There were no significant differences between patients and controls according to age, gender, smoking, body mass index and metabolic syndrome (p>0.05). Serum TWEAK levels were significantly higher in patients with schizophrenia compared to control group (435,99±139,32 pg/ml, and 323,00±75,38 pg/ml, p=0.000). Serum CRP levels were also higher in patients with schizophrenia than control group (6,55±8,48 and 3,10±2,99, p=0.007). There was significant correlation between CRP and PANSS scores. Serum TWEAK levels showed a significant negative association with PANSS total score (r=-0,202, p=0,017), negative subscore (r=-0,169, p=0,046) and general psychopathology subscore (r=-0,185, p=0,029). Serum TWEAK levels were not correlated with chlorpromazine equivalent doses and metabolic syndrome (p>0.05). This study points out that CRP may be a state and TWEAK may be a trait marker for schizophrenia. Further prospective studies with larger sample sizes are needed to replicate the results of this study.