Obez bireylerde egzersizin vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of exercise on body composition and life quality of obese individuals
- Tez No: 455240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, obez bireylere uygulanan 12 haftalık egzersiz programının vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 23-66 yaşları arasındadeney grubu(n=21; 10 erkek, 11 bayan) yaş ortalamaları:44.52 ±9.88 yıl ve kontrol grubu ise(n=25; 12 erkek, 13 bayan) yaş ortalamaları:43.68±10.93 yıl olmak üzere toplamda 46 obez birey katılmıştır.Deney grubuna haftada 4 gün olmak üzere 12 haftalık yürüyüş ve koşuları içeren aerobik egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise her hangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır.Her iki gruba da çalışmanın bir hafta öncesi ve bir hafta sonrasında vücut kompozisyonlarının belirlenebilmesi için bioelektrikselempedans analizörü (InBody230, InBody Co. Ltd., USA) ile ölçümleri yapılmıştır. Yaşam kalitesini belirlemek için ise SF-36 testi uygulanmıştır.Verilerin analizinde ikili grupların karşılaştırılmasında ön test ve son test farkı alınarak bağımsız t-testi uygulanmıştır. Her grubun ön test ve son testlerinin karşılaştırılmasında bağımlı t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of 12-week of exercise, applied to obese individuals, on body composition and life quality. Experimental group between the ages 23-66 (n=21; 10 male, 11 female) average of ages 44.52±9.88 years and control group (n=25; 12 male, 13 female) average of ages 43.68±10.93 years, totally 46 obese individuals participated in this study. Aerobic exercise program including 12-week of walking and running which is 4 days a week has been applied to the experimental group. Any exercise program hasn't been applied to the control group. In order to determine the body compositions, both groups have been measured with bioelectrical impedance analyzer (InBody230, InBody Co. Ltd., USA) a week before and a week later. In order to determine the life quality, test of SF-36 has been applied. For the analysis of data, the comparison of the binary groups, t-test has been applied after finding the differences between first test and the last test. For the comparison of the first test and the last test of each group, dependent t-test has been applied.