Hemiplejik serebral palsili erişkinlerle serebrovasküler olay nedenli hemiplejik erişkinlerin fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the functional status of hemiplegic patients due to cerebrovascular event with adults with hemiplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 455281
  2. Yazar: ÖMER ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada hemiplejik serebral palsili (SP) erişkinlerle, SVO nedenli hemiplejik hastaların fonksiyonel durumlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. İstanbul Avrupa Yakasındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine ve hastanelerin fizik tedavi bölümüne belirli aralıklarla tedaviye gelen 20 yaş üstü 30 erişkin hemiplejik SP'li bireyle, 30-60 yaş arası en az bir yıllık stabil durumda olan SVO nedenli 30 hemiplejik birey çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik ve demografik bilgileri kaydedildi. Fonksiyonel durumlarını belirlemek için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) kullanıldı. SVO nedenli hemiplejik hastaların motor iyileşme düzeyleri için Brunnstrom evrelemesi kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 15.0 kullanıldı. Hemiplejik SP'li bireylerle SVO nedenli hemiplejik hastaların fonksiyonel durumları FBÖ ile karşılaştırıldığında motor skor (p0.05). Hemiplejik SP'lilerin %80'i, destekli veya desteksiz yürüyebiliyor %17'si ise tekerlekli sandalye transferlerini sağlayabiliyordu. SVO nedenli hemiplejiklerin %67'si yürüyebilir durumda olup, %23'ü TS kullanmaktaydı. Hemiplejik SP'li hastaların %3'ü, SVO nedenli hemipleji hastalarının %10'u zaman zaman TS kullanmaktaydı. Hemiplejik SP'li hastalarda en sık görülen komplikasyonun epilepsi (%30), SVO nedenli hemiplejik hastalarda ise hipertansiyon (%53,3) olduğu görüldü. SVO nedenli hemiplejik hastalarda, hemiplejik SP'li hastalara göre daha fazla ek problemler olduğu saptandı. Bu problemlerin fonksiyonelliği olumsuz yönde etkilediği ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı azalttığı düşünülmektedir. Sonuç olarak Hemiplejik SP'lilerin SVO nedenli hemiplejiklere göre daha iyi yürüme ve motor fonksiyonlara sahip olduğu, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the functional status of hemiplegic patients due to cerebrovascular event with adults with hemiplegic cerebral palsy (CP). In Special Education and Rehabilitation Centers and the physiotherapy department of the hospitals in Istanbul European Side, 30 hemiplegic cerebral palsy adults over 20 years old who came to treatment at certain intervals and 30-60 years old 30 hemiplegic individuals due to cerebrovascular event in a stable state for at least one year were included in the study. Clinical and demographic information of the patients was recorded. Functional Independence Scale was used to determine functional status. Brunnstrom staging was used for motor recovery levels of hemiplegic patients due to cerebrovascular event. Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows Version 15.0 was used in the statistical analysis of the data. When Functional status of adults with hemiplegic cerebral palsy and of hemiplegic patients due to cerebrovascular event were compared with Functional Independence Scale, hemiplegic cerebral palsy individuals were found to be more functional in motor score (p0.05). 80% of hemiplegic cerebral palsy patients could walk with or without support. 17% was using a wheelchair to move.67% of hemiplegic patients due to cerebrovascular event could walk and 23% of them were using the wheelchair. 3% of Hemiplegic cerebral palsy patients and 10 of hemiplegic patients due to cerebrovascular event sometimes were using the wheelchair. The most common complication in hemiplegic cerebral palsy patients was epilepsy (30%). In hemiplegic patients due to cerebrovascular event, it was hypertension(53,3%).It was found that hemiplegic patients due to cerebrovascular event had more problems than patients with hemiplegic cerebral palsy. It is thought that these problems affect functioning negatively and reduce independence in daily life activities. As a result, ıt is clear that patients with hemiplegic cerebral palsy have better walking and motor functions and are more independent in their daily life activities than hemiplegic patients due to cerebrovascular event.