Efüzyonlu pnömoni tanısı ile yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients admitted with diagnosis of effusion pneumonia
- Tez No: 916300
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NURİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Parapnömonik efüzyon ve ampiyem, pediatrik pnömoni vakalarında yaygın olarak görülen ciddi komplikasyonlardandır. Bu çalışmanın amacı, efüzyonlu pnömoni tanısıyla hastaneye yatışı yapılan çocuk hastaların demografik özelliklerini belirlemek, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin tedavi seçimindeki rolünü incelemek ve cerrahi müdahaleler ile uygulanan antimikrobiyal tedavilerin hastane yatış süresi ve mortalite üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Ayrıca, çalışmanın sonuçlarıyla hastalığa en uygun tanı ve tedavi yöntemlerini belirleyerek klinik uygulamalara katkı sağlanması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servis, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi ve/veya Çocuk Cerrahisi Servisinde Ocak 2013 – Aralık 2023 tarihleri arasında efüzyonlu pnömoni tanısı ile yatan hastalara yönelik retrospektif kesitsel çalışma olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilen hastalarla ilgili veriler; yaş, cinsiyet, hastaneye yatış yılı, hastanede yatış süresi, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin [akciğer grafisi, toraks ultrasonografi (USG) ve toraks bilgisayarlı tomografi (BT)] sonuçları, plevral sıvıda saptanan mikrobiyolojik etkenler, plevral sıvının ve serumun biyokimyasal olarak incelenmesi ile elde edilen Light kriterleri, eşlik eden hastalıklar, kullanılan antibiyotikler, uygulanan invaziv işlemler [torasentez, tüp kataterizasyon, tüp kataterizasyon ve fibrinolitik kullanımı ve video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS), dekortikasyon/torakotomi gibi cerrahi işlemler], yoğun bakım ihtiyacı, toplam yatış süresi, mortalite durumu ve komplikasyon varlığı daha önceden hazırlanmış olan olgu rapor formuna kaydedildi. Uygulanan tedavi yöntemleri; akciğer grafisi ve USG'de de saptanan efüzyon miktarına göre belirlenen hastalık şiddetine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the demographic characteristics of pediatric patients hospitalized with a diagnosis of pneumonia with effusion, examine the role of radiological imaging methods in treatment selection, and assess the impact of surgical interventions and antimicrobial treatments on hospital length of stay and mortality. Additionally, the study aims to contribute to clinical practice by identifying the most appropriate diagnostic and treatment methods for the disease based on its results. Material and Methods: The study was designed as a retrospective cross-sectional study involving patients diagnosed with effusion pneumonia who were hospitalized between January 2013 and December 2023 in the Pediatric Emergency, Pediatric Infectious Diseases, and/or Pediatric Surgery Departments of the University of Health Sciences, İzmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital. Data collected included patients' age, gender, year of hospitalization, length of hospital stay, results of radiological imaging methods [chest X-ray, thoracic ultrasonography (USG), and thoracic computed tomography (CT)], microbiological agents detected in pleural fluid, Light's criteria obtained through biochemical analysis of pleural fluid and serum, accompanying diseases, antibiotics used, invasive procedures performed [thoracentesis, tube catheterization, tube catheterization with fibrinolytic therapy, and surgical procedures such as video-assisted thoracoscopic surgery (VATS), decortication/thoracotomy], need for intensive care, total length of stay, mortality status, and complications. Treatment methods were evaluated according to disease severity, determined based on pleural effusion quantity as identified by chest X-ray and USG. Statistical analyses were conducted using SPSS version 27.0 for Windows at a 95% confidence interval, with a p-value of